Yangi Kamolon inspektori kapitan unvoniga sazovor bo‘ldi
Poytaxtda yana bir insonparvarlik va mas’uliyat namunasi namoyon bo‘ldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Yangi Kamolon mahallasi inspektori o‘zining fidokorona xizmatlari uchun davlat rahbari tomonidan alohida e’tirof etildi va kapitan unvoni bilan taqdirlandi. Ushbu voqea Prezident Shavkat Mirziyoyevning Shayxontohur tumaniga tashrifi davomida sodir bo‘ldi.
Prezident “Islohotlar shtabi” faoliyati taqdimotida mahalla inspektori tomonidan to‘plangan demografik va statistik ma’lumotlar, aholining yoshi va jinsi, shuningdek, turli viloyatlardan kelgan fuqarolar haqidagi ma’lumotlar jamlangan maxsus dastur bilan tanishdi. Inspektor mahallada xavfsizlikni ta’minlash maqsadida yo‘laklarga kuzatuv kameralari o‘rnatilgan situatsion markaz tashkil etilgani va 2024 yilda birorta jinoyat sodir bo‘lmaganini ma’lum qildi.
Davlat rahbari inspektorga “Qaysi xonadonda qanday ish olib boryapsan? Qaysi xonadon yoki tashkilot xavfli deb hisoblanadi?” kabi savollar berdi.
Inspektor mahalla yettiligi bilan hamkorlikda ishlash borasidagi faoliyatini bayon qilib, muammo va xavf yo‘qligini, 2025 yil oxirigacha jinoyatlar sodir bo‘lmasligini qat’iy va’da qildi. Prezident Mirziyoyev uning fidoyiligini yuqori baholab, “Agar har bir inspektor siz kabi xizmat qilsa, mamlakatda jinoyatchilik yo‘qoladi.
Siz ertaga kapitan unvoniga ega bo‘lasiz. Jasorat bilan, ishonch bilan gapiryapsiz.
Sizga o‘xshaganlar kelajakda mahalla xizmatining yetakchisi bo‘ladi,” dedi va unga kapitanlik unvonini tantanali ravishda topshirdi. Shuningdek, davlat rahbari inspektorni tarbiyalashga va kelajakda ham yuksak natijalarga erishishga chaqirdi.
Inspektor esa o‘z navbatida: “Muhtaram Prezident, Yangi Kamolon mahallasi eng namunali mahalla bo‘lishiga sizga va’da beraman va O‘zbekiston Respublikasiga sadoqat bilan xizmat qilaman,” deb so‘z berdi. Hozirgi kunda mahallada jinoyatlar darajasi nolga teng.
Yangi Kamolon tajribasi butun mamlakat uchun namuna bo‘lib, mahalla inspektorlari faoliyati, jamoat xavfsizligi va fuqarolar bilan ishlashda yangi bosqichning boshlanishini ko‘rsatmoqda. Ushbu voqea nafaqat poytaxtda, balki butun mamlakatda mahalla tizimi va jamoat xavfsizligi sohasida fidoyi inspektorlar faoliyatiga yangi ruh va ishonch bag‘ishladi.
Yangi Kamolonda boshlangan bu jasorat namunasi tizimda yangicha yondashuv va keng ko‘lamli o‘zgarishlarga turtki bo‘lishiga ishonch komil.

Новый инспектор Камолон удостоился звания капитана
Инспектор нового района Камолон был особо отмечен главой государства за свои самоотверженные услуги и награжден званием капитана. Это событие произошло во время визита президента Шавката Мирзиёева в Шайхонтохурский район.
Президент ознакомился с специальной программой, в которой собраны демографические и статистические данные, собранные инспектором, включая возраст и пол населения, а также информацию о гражданах из различных областей. Инспектор сообщил, что для обеспечения безопасности в районе был организован ситуационный центр с установленными камерами наблюдения, и что в 2024 году не было совершено ни одного преступления.
Глава государства задал инспектору вопросы: "В каком доме вы проводите работу? Какой дом или организация считается опасной?"
Инспектор, рассказывая о своей деятельности по сотрудничеству с советом района, заверил, что проблем и угроз нет, и пообещал, что до конца 2025 года преступления не будут совершаться. Президент Мирзиёев высоко оценил его преданность, сказав: "Если каждый инспектор будет служить, как вы, преступность в стране исчезнет.
Завтра вы получите звание капитана. Вы говорите смело и уверенно.
Люди, подобные вам, станут лидерами службы района в будущем," и торжественно вручил ему звание капитана. Также глава государства призвал инспектора к воспитанию и достижению высоких результатов в будущем.
Инспектор, в свою очередь, пообещал: "Уважаемый Президент, я обещаю вам, что район Новый Камолон станет самым образцовым районом, и я буду служить Республике Узбекистан с преданностью." В настоящее время уровень преступности в районе равен нулю.
Опыт Нового Камолона служит примером для всей страны, показывая начало новой стадии в деятельности инспекторов района, общественной безопасности и работе с гражданами. Это событие вдохнуло новый дух и уверенность в деятельность преданных инспекторов не только в столице, но и по всей стране в области системы района и общественной безопасности.
Этот пример мужества, начатый в Новом Камолоне, уверенно станет толчком к новым подходам и масштабным изменениям в системе.