Toshkent va viloyatda doimiy ro‘yxat bekor qilindi
O‘zbekistonda Toshkent shahri va Toshkent viloyatidagi doimiy ro‘yxatdan o‘tish tizimi bekor qilindi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu o‘zgarish haqida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi xabar berdi. Ma’lumotlarga ko‘ra, 2011 yilda qabul qilingan va poytaxt hamda unga tutash hududlarda doimiy propiskasiz yashashni cheklovchi qonun rasman bekor qilindi.
Yangi tartib 2025-yil 11-oktabrdan kuchga kiradi. Avvalgi qonunchilikka ko‘ra, boshqa viloyatlardan Toshkentga ko‘chib kelgan fuqarolar uy sotib olish, ishga joylashish va doimiy yashash uchun ko‘plab cheklovlarga duch kelar edi.
Bu holat ko‘pchilikni vaqtinchalik propiska olishga majbur qilardi. So‘nggi yillarda esa ayrim yengilliklar joriy etilgan, masalan, boshqa hudud aholisi Toshkentda uy sotib olish va ish topishga ruxsat olgan.
Endilikda esa ushbu barcha cheklovlar olib tashlandi. Bu qaror fuqarolarga poytaxt va viloyat hududlarida erkin yashash, ishlash va mulk huquqini amalga oshirish imkonini beradi.
Shu tariqa, Toshkent va uning atrofidagi hududlarda yashash tartibiga oid masalalar soddalashtiriladi va fuqarolarning huquqlari yanada kengaytiriladi. Bu o‘zgarishlar iqtisodiy faollikni oshirishga ham ijobiy ta’sir ko‘rsatadi.

Ташкенте и области постоянная регистрация отменена
В Узбекистане отменена система постоянной регистрации в городе Ташкент и Ташкентской области. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об изменении сообщила Администрация Президента Республики Узбекистан. Согласно информации, закон, принятый в 2011 году и ограничивающий возможность проживания без постоянной прописки в столице и прилегающих районах, официально отменен.
Новая процедура вступит в силу с 11 октября 2025 года. Согласно предыдущему законодательству, граждане, переезжающие из других областей в Ташкент, сталкивались с множеством ограничений при покупке жилья, трудоустройстве и постоянном проживании.
Эта ситуация заставляла многих получать временную прописку. В последние годы были введены некоторые послабления, например, жителям других регионов разрешили покупать жилье и находить работу в Ташкенте.
Теперь все эти ограничения сняты. Это решение позволит гражданам свободно жить, работать и реализовывать свои права на собственность в столице и области.
Таким образом, вопросы, касающиеся порядка проживания в Ташкенте и его окрестностях, упрощаются, а права граждан расширяются. Эти изменения также положительно скажутся на экономической активности.