2025 yilning birinchi yarmida bojxona to‘lovlari oshdi
2025 yilning birinchi yarmida davlat budjetiga bojxona orqali 34 trillion so‘mdan ortiq to‘lovlar o‘tkazildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu ko‘rsatkich iqtisodiyot uchun muhim ahamiyatga ega bo‘lib, bojxona idoralarining faoliyat samaradorligini ko‘rsatadi. Shu davrda 19 mingdan ziyod kontrabanda va bojxona qonunbuzarligi holatlari aniqlanib, umumiy qiymati 564 milliard so‘m bo‘lgan tovar va moddiy boyliklarning noqonuniy ravishda chegara orqali olib o‘tilishi hamda ichki bozorda yashirin aylanmasi oldi olindi.
Qonunga zid ravishda muomalada bo‘lgan valyuta miqdori o‘tgan yilning shu davriga nisbatan uch barobarga oshdi. Noqonuniy yo‘l bilan olib kirilgan zargarlik buyumlari soni esa deyarli ikki barobarga ko‘paydi.
Shuningdek, bojxona nazorati ostida jami 1247 kilogramm giyohvand modda va 156 kilogramm psixotrop hamda kuchli ta’sir etuvchi vositalarning mamlakatga kirishi oldi olindi. Mutasaddilar ta’kidlashicha, noqonuniy aylanmani cheklash va xavfsizlikni ta’minlash bo‘yicha choralar yanada kuchaytiriladi.

В первой половине 2025 года таможенные пошлины увеличились
В первой половине 2025 года в государственный бюджет было перечислено более 34 триллионов сумов через таможню. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот показатель имеет важное значение для экономики и демонстрирует эффективность работы таможенных органов. За этот период было выявлено более 19 тысяч случаев контрабанды и нарушений таможенного законодательства, а также незаконного перемещения товаров и материальных ценностей через границу на общую сумму 564 миллиарда сумов, а также скрытого оборота на внутреннем рынке.
Количество валюты, находящейся в обращении с нарушением закона, увеличилось в три раза по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Количество ювелирных изделий, ввезенных незаконным путем, почти удвоилось.
Кроме того, под контролем таможни было предотвращено поступление в страну в общей сложности 1247 килограммов наркотических веществ и 156 килограммов психотропных и сильнодействующих средств. Ответственные лица подчеркивают, что меры по ограничению незаконного оборота и обеспечению безопасности будут усилены.