O‘zbekiston Markaziy Osiyoda eng xavfsiz davlat bo‘ldi
Numbeo portali 2025 yilning birinchi yarim yilligi bo‘yicha xalqaro jinoyatchilik darajasi indeksini e’lon qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu indeksga ko‘ra, O‘zbekiston xavfsizlik bo‘yicha dunyoda 25-o‘rinni egallab, Markaziy Osiyo mintaqasida eng xavfsiz davlat sifatida tan olindi. Bu natija mamlakatning ikki pog‘ona yuqoriga ko‘tarilishi bilan qayd etildi.
O‘zbekistonda huquq-tartibot organlari faoliyatini samarali tashkil etish, jamoat xavfsizligini ta’minlash va fuqarolarning huquqiy ongini oshirish bo‘yicha amalga oshirilgan islohotlar yuqori baholandi. Shuningdek, mamlakatdagi tinchlik va barqarorlik darajasi ham indeksda muhim rol o‘ynadi.
Qo‘shni davlatlar orasida Qozog‘iston 73-o‘rinni, Qirg‘iziston 101-o‘rinni, Afg‘oniston esa 145-o‘rinni egalladi. Turkmaniston va Tojikiston esa ushbu ro‘yxatga kiritilmagan.
Numbeo indeksi jinoyatchilik darajasi, fuqarolarning xavfsizlik haqidagi fikrlari, tinchlik va barqarorlik ko‘rsatkichlarini hisobga olgan holda tuziladi. Xalqaro miqyosda yuqori o‘rinlarni egallash mamlakat imiji, turizm va investitsiya muhitining rivojlanishi uchun muhim omildir.
O‘zbekistonning ushbu yutuqlari mamlakatda xavfsizlik va tinchlikni ta’minlashga qaratilgan davlat siyosatining muvaffaqiyati sifatida baholanmoqda. Bu esa hududda barqarorlikni mustahkamlash va fuqarolarning hayot sifatini oshirishga xizmat qiladi.

Узбекистан стал самым безопасным государством в Центральной Азии
Портал Numbeo опубликовал индекс уровня международной преступности за первую половину 2025 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно этому индексу, Узбекистан занимает 25-е место в мире по безопасности и признан самой безопасной страной в Центральной Азии. Этот результат был зафиксирован с повышением страны на две позиции.
Эффективная организация деятельности правоохранительных органов, обеспечение общественной безопасности и повышение правовой сознательности граждан были высоко оценены. Также уровень мира и стабильности в стране сыграл важную роль в индексе.
Среди соседних стран Казахстан занимает 73-е место, Кыргызстан — 101-е место, а Афганистан — 145-е место. Туркменистан и Таджикистан не включены в этот список.
Индекс Numbeo составляется с учетом уровня преступности, мнений граждан о безопасности, показателей мира и стабильности. Занятие высоких мест на международном уровне является важным фактором для имиджа страны, развития туризма и инвестиционного климата.
Эти достижения Узбекистана оцениваются как успех государственной политики, направленной на обеспечение безопасности и мира в стране. Это, в свою очередь, способствует укреплению стабильности в регионе и улучшению качества жизни граждан.