Qoraqalpog‘istonda universitetda firibgarlik fosh etildi
Bosh prokuratura huzuridagi departamentning Qoraqalpog‘iston Respublikasi boshqarmasi, Davlat xavfsizlik xizmati va Ichki ishlar boshqarmasi xodimlari hamkorligida yirik tezkor tadbir o‘tkazildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Tadbir davomida Berdaq nomidagi Qoraqalpoq davlat universiteti o‘qituvchisi G.N. qonunbuzarlikda gumon qilingan shaxs sifatida qo‘lga olindi.
Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, G.N. o‘zining tanishlari va ta’siridan foydalangan holda fuqaro A.D.ni aldab, ishonchiga kirgan.
U yuqori lavozimdagi tanishlari orqali A.D. va 17 nafar talabani yakuniy imtihondan muvaffaqiyatli o‘tkazib berishni va’da qilib, jami 18,3 million so‘m pul olgan.
Aybdor shaxs pullarni naqd qabul qilgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlangan. Mazkur holat yuzasidan Jinoyat kodeksining 168-moddasi (firibgarlik) hamda 28 va 211-moddalari (pora berish) bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atildi va tergov harakatlari boshlandi.
Bosh prokuratura vakillari tergov natijalari asosida qonuniy qaror qabul qilinishini ta’kidlashdi. Ushbu voqea universitetdagi ta’lim tizimida adolat va shaffoflikni ta’minlash uchun ogohlantiruvchi saboq bo‘lib xizmat qiladi.
Mutasaddilar ta’lim muassasalarida bunday holatlarning oldini olish, talabalar va ota-onalarning ishonchini mustahkamlash davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishlaridan biri ekanini qayd etdilar. Hozirda mazkur holat qonuniy tartibda ko‘rib chiqilmoqda va barcha aybdorlar jazosiz qolmasligi qat’iy belgilangan.

В Каракалпакстане в университете раскрыли мошенничество
В результате совместной операции, проведенной Управлением Каракалпакстана при Генеральной прокуратуре, Государственной службой безопасности и Управлением внутренних дел, было задержано несколько человек. Об этом сообщает Zamin.uz.
В ходе мероприятия был задержан преподаватель Каракалпакского государственного университета имени Бердаха Г.Н., подозреваемый в правонарушении.
Согласно данным следствия, Г.Н., воспользовавшись связями и влиянием, обманул гражданина А.Д., завоевав его доверие.
Он пообещал провести А.Д. и 17 студентов через итоговые экзамены, используя своих знакомых на высоких должностях, и получил в общей сложности 18,3 миллиона сумов.
Подозреваемый был задержан с материальными доказательствами во время получения денег наличными. По данному факту возбуждено уголовное дело по статьям 168 (мошенничество) и 28 и 211 (дача взятки) Уголовного кодекса, и начаты следственные действия.
Представители Генеральной прокуратуры подчеркнули, что на основе результатов расследования будет принято законное решение. Этот инцидент служит предупреждающим уроком для обеспечения справедливости и прозрачности в образовательной системе университета.
Ответственные лица отметили, что предотвращение подобных случаев в образовательных учреждениях и укрепление доверия студентов и родителей является одним из приоритетных направлений государственной политики. В настоящее время данный случай рассматривается в законном порядке, и все виновные не останутся безнаказанными.