O‘zbekiston va Afg‘oniston munosabatlari mustahkamlanmoqda
O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov kecha Kobul shahrida Afg‘oniston bosh vaziri vazifasini bajaruvchi Mulla Muhammad Hasan Oxund bilan uchrashdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu uchrashuv doirasida ikki davlat o‘rtasidagi munosabatlarni yanada mustahkamlash va rivojlantirish masalalari muhokama qilindi. Baxtiyor Saidov o‘zining rasmiy telegram-kanalida Afg‘oniston bosh vaziri vazifasini bajaruvchi bilan uchrashuvdan mamnun ekanligini bildirdi va ikki do‘st va qo‘shni davlat sifatida o‘zaro hamkorlikni yanada chuqurlashtirishga intilayotganini ta’kidladi.
Uchrashuv davomida savdo, gumanitar hamkorlik va mintaqaviy integratsiyani rivojlantirishga alohida e’tibor qaratildi. Jumladan, O‘zbekiston, Afg‘oniston va Pokiston o‘rtasida temiryo‘l loyihasi bo‘yicha kelishuvlar muhokama qilindi.
Shuningdek, O‘zbekiston hukumati infratuzilma, logistika, energetika hamda ta’lim sohalarida hamkorlikni mustahkamlashga tayyorligini bildirdi. Baxtiyor Saidovning fikricha, Afg‘oniston Markaziy va Janubiy Osiyo o‘rtasida muhim ko‘prik vazifasini bajarishi lozim.
Bu esa mintaqadagi barqarorlik va iqtisodiy rivojlanishga xizmat qiladi. Uchrashuv ikki tomonlama munosabatlarning yangi bosqichga ko‘tarilishida muhim ahamiyatga ega bo‘ldi.

Отношения Узбекистана и Афганистана укрепляются
Министр иностранных дел Узбекистана Бахтиёр Саидов вчера встретился в Кабуле с исполняющим обязанности премьер-министра Афганистана Муллой Мухаммадом Хасаном Ахундом. Об этом сообщает Zamin.uz.
В рамках этой встречи обсуждались вопросы дальнейшего укрепления и развития отношений между двумя государствами. Бахтиёр Саидов в своем официальном телеграм-канале выразил удовлетворение от встречи с исполняющим обязанности премьер-министра Афганистана и подчеркнул стремление углубить взаимное сотрудничество как двух дружественных и соседних государств.
Во время встречи особое внимание было уделено развитию торговли, гуманитарного сотрудничества и региональной интеграции. В частности, обсуждались соглашения по железнодорожному проекту между Узбекистаном, Афганистаном и Пакистаном.
Кроме того, правительство Узбекистана выразило готовность укреплять сотрудничество в сферах инфраструктуры, логистики, энергетики и образования. По мнению Бахтиёра Саидова, Афганистан должен выполнять важную роль моста между Центральной и Южной Азией.
Это будет способствовать стабильности и экономическому развитию в регионе. Встреча имела важное значение для поднятия двусторонних отношений на новый уровень.