Moskva "Torpedo" futbol klubi sobiq prezidenti Aleksandr Tukmanovning fikricha, jamoaning sobiq bosh murabbiyi Oleg Kononov klub atrofidagi vaziyat sababli ruhiy jihatdan zo‘riqib qolgan. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Kononov 2025/2026 yilgi mavsum boshida Liga Pari musobaqasida yomon natija ko‘rsatib, o‘z lavozimidan ketishga majbur bo‘ldi. Jamoa dastlabki to‘rtta o‘yinda faqat bitta ochko to‘pladi.
Tukmanovning aytishicha, Kononov o‘tgan mavsum yumshoqligiga qaramay yaxshi natija ko‘rsatgan, biroq joriy mavsumda yuzaga kelgan murakkab vaziyat uning ruhiy holatiga salbiy ta’sir ko‘rsatgan. 2024/2025 yilgi mavsum yakunida "Torpedo" to‘g‘ridan-to‘g‘ri Rossiya Premer-Ligasiga chiqishga muvaffaq bo‘lgan edi.
Ammo keyinchalik Rossiya Futbol Ittifoqi klubni hakamlarni sotib olishga urinishda ayblab, musobaqadan chetlatdi. Klubning bir qancha rahbarlari hibsga olingan va hozirda tergov izolyatorida ushlab turilmoqda.
Ushbu holat jamoaning obro‘siga jiddiy zarba berdi va futbol ixlosmandlari orasida katta muhokamalarga sabab bo‘ldi.

Тукманов: Кононов находился под психологическим давлением
По мнению бывшего президента футбольного клуба «Торпедо» Москва Александрa Тукманова, бывший главный тренер команды Олег Кононов испытывал психологическое давление из-за ситуации вокруг клуба. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Кононов был вынужден покинуть свой пост после плохих результатов в Лиге Пари в начале сезона 2025/2026. Команда набрала всего одно очко в первых четырёх матчах.
По словам Тукманова, несмотря на мягкость прошлого сезона, Кононов показал хорошие результаты, однако сложная ситуация в текущем сезоне негативно сказалась на его психологическом состоянии. По итогам сезона 2024/2025 «Торпедо» напрямую вышло в Российскую Премьер-Лигу.
Однако позже Российский футбольный союз обвинил клуб в попытке подкупа судей и отстранил его от соревнований. Несколько руководителей клуба были арестованы и в настоящее время содержатся в следственном изоляторе.
Эта ситуация нанесла серьёзный удар по репутации команды и вызвала широкие обсуждения среди футбольных болельщиков.