Alba: Rostov hujumini yaxshilash zarurati haqida
«Rostov» jamoasi bosh murabbiyi Jonatan Alba «Match TV»ga «Rubin»ga qarshi o‘yindan so‘ng fikr bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Unga ko‘ra, jamoa yana mag‘lub bo‘ldi. Bugun «Rostov»ning darvozasiga ikki marta zarba berildi, har bir bo‘limda bittadan zarba aniqlandi.
Besh tur davomida jami uchta gol urildi. Murabbiy hujum chizig‘ining holatidan xavotirda.
U «Pari NN»ga qarshi o‘yinda hujum yaxshi tashkil etilganini, «Krylya»ga qarshi ham ko‘plab imkoniyatlar yaratilganini ta’kidladi. Bugungi o‘yinda esa imkoniyatlar kam bo‘lgan.
Birinchi bo‘limda alohida natija yo‘q edi, ikkinchi bo‘limda esa taktika o‘zgartirilib, biroz yaxshilanish kuzatilgan, ammo bu yetarli emas. Hujumni yaxshilash zarurligi aniq.
Jonatan Alba muammoning sabablarini tushunganini bildirdi. U jamoa bilan bu masalani muhokama qilganini aytdi va nazariy hamda amaliy jihatdan ishlash kerakligini ta’kidladi.
Hozirgi kayfiyat haqida so‘ralganda, murabbiy jamoaning ruhiy holati tushkun emasligini, har bir o‘yindan so‘ng natijaga qarab emas, balki jamoaning bugungi o‘yini asosida baho berilishini aytdi. So‘nggi turda g‘alaba qozonilgan, bugun esa safarda mag‘lubiyatga uchralgan.
Keyingi o‘yin ham safarda bo‘lib, unga jiddiy tayyorgarlik ko‘riladi va hujumdagi o‘yin yaxshilanishi maqsad qilinadi. O‘yinda hisob 0:1 bo‘lganda, 73-daqiqagacha almashtirishlar qilinmagani haqida savolga murabbiy javob berdi.
U birinchi bo‘limdan keyingi dastlabki 5-7 daqiqada jamoa o‘z maydonidan to‘pni uzoqqa chiqarolmaganini, «Rubin»ning standart holatlarda yaxshi o‘ynaganini, shuning uchun himoyani mustahkamlashga e’tibor qaratilganini ta’kidladi. Ammo standart vaziyatlardan ikkinchi gol olinganligi muhim masala bo‘lib, bu ustida ishlash kerak.
Taktika o‘zgartirilgach, jamoa ko‘proq hujumga o‘tgan, maydonning qarama-qarshi yarmida ko‘proq vaqt o‘tkazgan. Shundan so‘ng, qaysi o‘yinchilarni almashtirish kerakligi aniqlangan.
Umuman olganda, murabbiy jamoaning hujumdagi o‘yini va natijalarini yaxshilash uchun doimiy ish olib borilishini ta’kidladi.

Alba: О необходимости улучшения наступления на Ростов
Главный тренер команды «Ростов» Джонатан Альба высказался для «Match TV» после матча с «Рубином». Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его словам, команда снова проиграла. Сегодня по воротам «Ростова» было нанесено два удара, по одному в каждом тайме.
За пять туров было забито всего три гола. Тренер обеспокоен состоянием линии атаки.
Он отметил, что в матче с «Пари НН» атака была хорошо организована, а также было создано много возможностей в игре с «Крыльями». В сегодняшнем матче возможностей было мало.
В первом тайме особых результатов не было, во втором тайме тактика была изменена, наблюдалось некоторое улучшение, но этого недостаточно. Необходимо улучшать атаку.
Джонатан Альба заявил, что понимает причины проблемы. Он сказал, что обсуждал этот вопрос с командой и подчеркнул необходимость работы как теоретически, так и практически.
На вопрос о текущем настроении тренер ответил, что моральное состояние команды не подавлено, и оценка даётся не по результату каждого матча, а по игре команды в сегодняшнем матче. В последнем туре была победа, сегодня же — поражение в гостях.
Следующий матч также будет выездным, к нему будет проведена серьёзная подготовка, и целью станет улучшение игры в атаке. На вопрос о том, почему при счёте 0:1 до 73-й минуты не было замен, тренер ответил.
Он подчеркнул, что в первые 5-7 минут после первого тайма команда не могла выбить мяч из своей половины поля, «Рубин» хорошо играл при стандартных положениях, поэтому было уделено внимание укреплению обороны. Однако второй гол со стандартного положения — важный вопрос, над которым нужно работать.
После изменения тактики команда перешла в более атакующий режим, проводя больше времени на половине соперника. После этого было определено, каких игроков нужно заменить.
В целом тренер подчеркнул, что ведётся постоянная работа по улучшению игры и результатов команды в атаке.