Zenit muxlislari Daku haqidagi so‘zlari uchun jazolanadi
Sankt-Peterburgning «Zenit» jamoasi Rossiya Kubogi guruh bosqichining ikkinchi turida Kazanning «Rubin» jamoasiga qarshi o‘tkazilgan so‘nggi o‘yindan keyin jazoga tortilishi mumkin. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Rossiya Futbol Federatsiyasi Ta’lim va intizom qo‘mitasi raisi Artur Grigoryantsning ma’lum qilishicha, «Zenit» va «Rubin» o‘rtasidagi uchrashuvda mezbonlarning muxlislari mehmonlar hujumchisi Mirlin Daku manfiy so‘zlar bilan haqorat qilishgan. Ushbu Kubok uchrashuvi 12 avgust kuni Sankt-Peterburgdagi «Gazprom Arena» stadionida bo‘lib o‘tdi.
O‘yinda «Zenit» jamoasi aniq hisobda, 3:0 hisobida g‘alaba qozondi. Gollarni Mateo Kassierra ikki marta urgan bo‘lsa, yana bitta golni Vadim Shilov kiritdi.
Mazkur voqea yuzasidan qo‘mita tomonidan tegishli choralar ko‘rilishi kutilmoqda. Jamoalar o‘rtasidagi bahs jiddiy raqobat va kuchli o‘yin namoyishi bo‘ldi.
Shu bilan birga, muxlislarning odobsiz harakatlari futbol madaniyatiga zid hisoblanadi va bunday holatlar qat’iyan qoralanadi. Futbol maydonida adolat va hurmat tamoyillari ustuvor bo‘lishi kerak.

Фанаты Зенита будут наказаны за слова о Даку
Футбольный клуб «Зенит» из Санкт-Петербурга может быть наказан после второго тура группового этапа Кубка России, проведённого против казанского «Рубина». Об этом сообщает Euro-football.ru.
По словам председателя Комитета по образованию и дисциплине Российского футбольного союза Артура Григорьянца, болельщики хозяев оскорбляли гостевого нападающего Мирлина Даку негативными словами во время матча «Зенит» — «Рубин». Этот матч Кубка состоялся 12 августа на стадионе «Газпром Арена» в Санкт-Петербурге.
В игре команда «Зенит» одержала уверенную победу со счётом 3:0. Два гола забил Матео Кассьерра, ещё один — Вадим Шилов.
Ожидается, что комитет примет соответствующие меры по данному инциденту. Матч между командами был серьёзным соперничеством и демонстрацией сильной игры.
В то же время непристойное поведение болельщиков противоречит футбольной культуре и такие случаи категорически осуждаются. На футбольном поле должны превалировать принципы справедливости и уважения.