Kamantsev: Spartak penalti qoidasi buzilgani uchun gol bekor qilindi
Rossiya Futbol Federatsiyasi hakamlar qo‘mitasi raisi Pavel Kamantsev Rossiya chempionatining beshinchi turida “Spartak” va “Zenit” o‘rtasidagi (2:2) o‘yinda “Spartak” jamoasining hisobga kiritilmagan goliga izoh berdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
O‘yinning qo‘shimcha daqiqalarida “Spartak” penalti imkoniyatidan foydalana olmaganidan so‘ng, to‘pni qayta urib gol urdi, biroq bu gol bekor qilindi. Kamantsevning ta’kidlashicha, agar gol penalti urayotgan futbolchi tomonidan kiritilganida, bu gol tan olinishi kerak edi.
Ammo penalti urilishida ikki marta teginish qoidasi buzilgani sababli, erkin zarba tayinlandi. So‘nggi yillarda “Spartak” futbolchilari orasida penaltilarda ikki marta teginish qoidasini buzgan uchinchi futbolchi Barko bo‘ldi.
Oldinroq shunday holatlar Aleksandr Sobolev va Kvinsi Promes bilan yuz bergan edi. Bu holatlar hakamlar tomonidan qat’iy nazorat qilinmoqda va qoidalar buzilgan taqdirda tegishli choralar ko‘riladi.

Каманцев: У Спартака гол отменили из-за нарушения правил пенальти
Председатель комитета судей Российской футбольной федерации Павел Каманцев прокомментировал отменённый гол команды «Спартак» в матче пятого тура чемпионата России между «Спартаком» и «Зенитом» (2:2). Об этом сообщает Euro-football.ru.
В добавленное время матча, после того как «Спартак» не реализовал пенальти, команда забила гол с добивания, однако этот гол был отменён. По словам Каманцева, если бы гол был забит игроком, исполнявшим пенальти, он должен был быть засчитан.
Однако из-за нарушения правила двойного касания при исполнении пенальти был назначен свободный удар. За последние годы Барко стал третьим игроком «Спартака», нарушившим правило двойного касания при пенальти.
Ранее подобные случаи происходили с Александром Соболевым и Квинси Промесом. Эти ситуации находятся под строгим контролем судей, и при нарушении правил принимаются соответствующие меры.