Olivye Jiru Fransiya chempionatiga qaytgach, o‘zining birinchi o‘yinda «Lill» jamoasi safida gol urdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Bu voqea uning yuqori liga darajasidagi so‘nggi muvaffaqiyatidan keyin 13 yil va 107 kun o‘tib sodir bo‘ldi. 2012 yilda Jiru «Monpelye» jamoasida o‘ynagan edi.
Bu ikki gol orasidagi vaqt oralig‘i Lig 1da uchinchi eng uzun tanaffus hisoblanadi. Eng uzoq tanaffus rekordi Patrik Evra tomonidan o‘rnatilgan bo‘lib, u o‘zining oldingi golidan keyin 14 yil va 46 kun o‘tib yana gol urgan.
Ikkinchi o‘rinda Fransis Kokelin turadi, uning tanaffusi 14 yil va 31 kundan iborat. Jiru esa bu ro‘yxatda uchinchi o‘rinni egallaydi.
U Evropaga Shimoliy Amerikadagi muvaffaqiyatsiz mavsumdan so‘ng qaytdi. Ushbu holat futbolchi faoliyatidagi qiziqarli voqealardan biri sifatida e’tirof etiladi.

Жиру забил гол в Лиге 1 спустя 13 лет
Оливье Жиру забил гол в своем первом матче за «Лилль» после возвращения во французский чемпионат. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Это событие произошло спустя 13 лет и 107 дней после его последнего успеха на уровне высшей лиги. В 2012 году Жиру выступал за «Монпелье».
Промежуток времени между этими двумя голами является третьим по длине перерывом в Лиге 1. Рекорд самого длинного перерыва установлен Патриком Эвра, который забил гол спустя 14 лет и 46 дней после предыдущего.
Второе место занимает Франсис Коклен с перерывом в 14 лет и 31 день. Жиру занимает третье место в этом списке.
Он вернулся в Европу после неудачного сезона в Северной Америке. Этот факт признается одной из интересных событий в карьере футболиста.