Ligi 1 birinchi turi oxirgi o‘n yilda eng kam gollar bilan yakunlandi
Fransiya chempionatining birinchi turida jami o‘n yetti gol urildi, shulardan oltitasi "Lill" va "Brest" o‘rtasidagi o‘yinda qayd etildi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
O‘n to‘qqizta o‘yinda o‘n yetti gol urilishi so‘nggi o‘n yil ichida birinchi tur uchun eng kam ko‘rsatkich hisoblanadi. Bu ko‘rsatkich 2015/2016 mavsumida ham qayd etilgan, ammo o‘sha paytda o‘n o‘yinda o‘n yetti gol bo‘lgan, o‘rtacha 1,7 gol o‘yinga to‘g‘ri kelgan.
Hozirgi mavsumda esa o‘rtacha gol soni 1,9 ni tashkil qilmoqda. Hozirgi paytda Fransiya futbolining amaldagi chempioni "PSJ" hisoblanadi.
Shuningdek, mavsum yakunida eng yaxshi uchlikka "Monako" va "Marsel" jamoalari kirgan. 2021 yilda Fransiya chempioni bo‘lgan "Lill" joriy mavsumni beshinchi o‘rinda yakunlagan.
Bu ma’lumotlar Fransiya futboli bo‘yicha so‘nggi holat haqida aniq tasavvur beradi va jamoalarning o‘zaro raqobat darajasini ko‘rsatadi.

Лига 1 первый тур завершился с наименьшим количеством голов за последние десять лет
В первом туре чемпионата Франции было забито всего семнадцать голов, из которых шесть были зафиксированы в матче между "Лиллем" и "Брестом". Об этом сообщает Euro-football.ru.
Семнадцать голов в девятнадцати матчах — это минимальный показатель для первого тура за последние десять лет. Такой же показатель был зафиксирован в сезоне 2015/2016, однако тогда в десяти матчах было забито семнадцать голов, что в среднем составляло 1,7 гола за игру.
В нынешнем сезоне среднее количество голов составляет 1,9. В настоящее время действующим чемпионом Франции по футболу является "ПСЖ".
Кроме того, по итогам сезона в тройку лучших вошли команды "Монако" и "Марсель". Чемпион Франции 2021 года "Лилль" завершил текущий сезон на пятом месте.
Эти данные дают четкое представление о текущем состоянии французского футбола и показывают уровень конкуренции между командами.