Vitaliy Kafanov, Rossiya terma jamoasi darvozabonlari murabbiyi, "PSJ" jamoasining ikki darvozaboni Matvey Safonov va Lyuki Shevalye o‘rtasidagi raqobat haqida fikr bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Unga ko‘ra, Shevalye kuchli raqobatchi hisoblanadi. Biroq, Matvey Parij darvozasi uchun kurashda g‘alaba qozonishga qodir.
Shevalyening qaysi rolda o‘ynashi mavsum davomida aniq bo‘ladi va faqat vaqt kim birinchi raqam bo‘lishini ko‘rsatadi, dedi Kafanov "Sport-Express" nashriga bergan intervyusida. Mutaxassis ta’kidlashicha, o‘tgan mavsumda darvozabon Janluiji Donnarumma Safonovga nisbatan ustunlikka ega bo‘lgan.
Italiyalik darvozabon ko‘p yillar davomida Evrokuboklarda ishtirok etib, katta tajriba to‘plagan. Biroq Shevalyening bunday afzalligi yo‘q.
Safonov o‘tgan yil yozda Fransiyaga ko‘chib o‘tgan. U bir yil davomida Parij jamoasida 17 ta o‘yinda maydonga tushib, ulardan etti tasida darvozasini daxlsiz saqlagan.
Bu esa uning jamoadagi o‘rnining mustahkamligini ko‘rsatadi. Safonovning kelajagi va jamoadagi pozitsiyasi mavsum davomida aniq bo‘ladi.

Кафанов: Сафонов выиграет конкуренцию в воротах ПСЖ
Виталий Кафанов, тренер вратарей сборной России, высказался о конкуренции между двумя вратарями команды "ПСЖ" Матвеем Сафоновым и Люком Шевалье. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его словам, Шевалье является сильным конкурентом. Однако Матвей способен выиграть борьбу за место в воротах Парижа.
Роль Шевалье в команде станет ясна в течение сезона, и только время покажет, кто станет первым номером, — сказал Кафанов в интервью изданию "Спорт-Экспресс". Специалист отметил, что в прошлом сезоне вратарь Джанлуиджи Доннарумма имел преимущество перед Сафоновым.
Итальянский вратарь много лет выступал в еврокубках и накопил большой опыт. Однако у Шевалье такого преимущества нет.
Сафонов переехал во Францию прошлым летом. За год он сыграл в составе парижской команды 17 матчей, в семи из которых сохранил свои ворота в неприкосновенности.
Это показывает его прочное положение в команде. Будущее Сафонова и его позиция в команде станут ясны в течение сезона.