Sobiq «Bayer», «Lokomotiv» va boshqa Yevropa hamda Rossiya Premyer Ligasi klublarida to‘p surgan hujumchi Dmitriy Bulykin «Evro-Futbol.Ru» tarmoq nashriga bergan intervyusida Angliya Premer Ligasi va Rossiya chempionatidagi klublarning xarajatlarini taqqosladi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
U aytishicha, Angliya klublarining byudjeti juda katta bo‘lib, ular telehuquqlardan katta daromad oladi. Shuning uchun ham Premer Ligani yoki hatto Chempionlar Ligasi musobaqasini yutish uchun katta mablag‘ sarflash imkoniyatiga ega.
Ular uchun pul muammo emas. Afsuski, bizning klublar yangi o‘yinchilarga pul sarflaydi, ammo ular kutilgan natijani bermaydi.
Shu bois klublarga daromad tushmaydi. Shunday bo‘lsa-da, agentlarga komissiya to‘lash davom etmoqda.
Bizning futbolimiz shunday qattiq va o‘ziga xos. Yevropada esa maqsadlar boshqacha, sarflangan mablag‘ keyinchalik marketing yoki UEFA Chempionlar Ligasi orqali qaytadi.

Булыкин: Российские клубы тратят на футбол слишком много денег
Бывший нападающий, выступавший за «Байер», «Локомотив» и другие клубы Европы и Российской Премьер-Лиги, Дмитрий Булыгин в интервью сетевому изданию «Евро-Футбол.Ру» сравнил расходы клубов Английской Премьер-Лиги и российского чемпионата. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его словам, бюджеты английских клубов очень большие, они получают значительные доходы от телеправ. Поэтому у них есть возможность тратить большие суммы, чтобы выиграть Премьер-Лигу или даже Лигу чемпионов.
Для них деньги не проблема. К сожалению, наши клубы тратят деньги на новых игроков, но они не приносят ожидаемых результатов.
Из-за этого клубы не получают дохода. Несмотря на это, продолжаются выплаты комиссий агентам.
Наш футбол такой жесткий и особенный. В Европе же цели другие: вложенные средства затем возвращаются через маркетинг или Лигу чемпионов УЕФА.
У нас же цели другие. Летом 2025 года команда Английской Премьер-Лиги «Ливерпуль» обновила рекорд трансферного турнира.