Mostovoy hakamlarning malakasizligini tanqid qildi
Ispaniyaning "Selta" klubi va Rossiya terma jamoasi sobiq yarim himoyachisi Aleksandr Mostovoy mamlakat chempionatidagi hakamlik haqidagi fikrlarini bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Bu fikrlar 1:1 hisobida tugagan CSKA va "Krasnodar" o‘rtasidagi o‘yinga bog‘liq bo‘ldi, unda "buzoq"lar hujumchisi Jon Kordoba maydondan haydaldi. Qizil kartochka va VAR tizimining yordam bermasligi futbol jamoatchiligida ko‘plab savollarni yuzaga keltirdi.
Mostovoyning so‘zlariga ko‘ra, hakamlikdagi muammolar ko‘p va u takrorlaydi: hakamlarning 95 foizi futbol o‘ynamagan, shuning uchun bahsli vaziyatlarni qanday hal qilishni bilishmaydi. Ushbu o‘yindan so‘ng "Krasnodar" turnir jadvalida birinchi o‘rinda qolmoqda.
Murad Musayev boshchiligidagi jamoa 16 ochko to‘plagan, CSKA, "Baltika" va "Lokomotiv" esa har biri 15 ochkoga ega. Bu holat mamlakat futbolida hakamlik sifatini oshirish zaruratini ko‘rsatmoqda.
Futbol rivojlanishi uchun hakamlar malakasini oshirish va zamonaviy texnologiyalardan samarali foydalanish muhimdir. Shu bilan birga, jamoalar o‘rtasidagi raqobat kuchayib borayotgani ham ko‘zga tashlanmoqda.
Hakamlikdagi kamchiliklar futbol o‘yinining adolatli va shaffof o‘tishini ta’minlashga to‘sqinlik qilmasligi kerak. Mamlakat futboli taraqqiyoti uchun hakamlik tizimini takomillashtirish zarur.

Мостовой раскритиковал некомпетентность судей
Бывший полузащитник испанского клуба «Сельта» и сборной России Александр Мостовой высказал своё мнение о судействе в чемпионате страны. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Эти комментарии связаны с матчем между ЦСКА и «Краснодаром», завершившимся со счётом 1:1, в котором нападающий «быков» Хон Кордоба был удалён с поля. Красная карточка и отсутствие помощи системы VAR вызвали множество вопросов у футбольной общественности.
По словам Мостового, проблем в судействе много, и он повторяет: 95 процентов судей никогда не играли в футбол, поэтому не знают, как правильно решать спорные ситуации. После этой игры «Краснодар» остаётся на первом месте в турнирной таблице.
Команда под руководством Мурада Мусаева набрала 16 очков, у ЦСКА, «Балтики» и «Локомотива» по 15 очков. Эта ситуация показывает необходимость повышения качества судейства в отечественном футболе.
Для развития футбола важно повышать квалификацию судей и эффективно использовать современные технологии. При этом заметно, что конкуренция между командами усиливается.
Недостатки в судействе не должны препятствовать справедливому и прозрачному проведению футбольных матчей. Для прогресса национального футбола необходимо совершенствовать систему судейства.