Tabiiylashtirilgan braziliyalik himoyachi Douglas Santos Rossiya fuqaroligini olgach, Braziliya terma jamoasini tanladi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Bu holat uning shaxsiy manfaatlari uchun qaror qabul qilganini ko‘rsatadi. Rossiya Davlat Dumasi deputati Dmitriy Svishchov fuqarolikni legionarlar uchun shunchaki, cheklovlarni aylanib o‘tish maqsadida berilmasligi kerakligini ta’kidladi.
Unga ko‘ra, bu holat nafaqat futbolchining obro‘siga putur yetkazadi, balki uning sotqinligini ham ochib beradi. Douglas Santos istalgan vaqtda pul uchun fuqarolikni almashtirishi mumkin.
Shu sababli, Rossiya pasportlarini berishda ehtiyotkorlik bilan yondashish zarur. Oldinroq Santos Braziliya terma jamoasidan taklif olgani va uni qabul qilgani ma’lum bo‘ldi.
Agar u ushbu jamoada o‘ynasa, uning Rossiya sport fuqaroligi bekor qilinadi. Kelajakda Santos Rossiya Premer Ligasida legionar sifatida hisoblanadi.
Avval Zeni­t jamoasi cheklovlarni buzmaslik uchun braziliyalik futbolchining Rossiya fuqaroligidan foydalangan edi.

Государственная дума России обвинила Дугласа Сантоса в предательстве
Натурализованный бразильский защитник Дуглас Сантос после получения российского гражданства выбрал сборную Бразилии. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Это свидетельствует о том, что он принял решение в своих личных интересах. Депутат Государственной Думы России Дмитрий Свищёв подчеркнул, что гражданство не должно просто так предоставляться легионерам с целью обхода ограничений.
По его мнению, это не только наносит ущерб репутации футболиста, но и раскрывает его предательство. Дуглас Сантос может в любой момент сменить гражданство ради денег.
Поэтому при выдаче российских паспортов необходимо проявлять осторожность. Ранее стало известно, что Сантос получил приглашение в сборную Бразилии и принял его.
Если он будет играть в этой команде, его российское спортивное гражданство будет аннулировано. В будущем Сантос будет считаться легионером в Российской Премьер-Лиге.
Ранее команда «Зенит» использовала российское гражданство бразильского футболиста, чтобы не нарушать ограничения.