Orenburg prezidenti hakamlardan bir xil qaror talab qildi
Kiril Voljyenkin, "Orenburg" futbol klubi prezidenti, hakamlar o‘yinlarda yagona va adolatli qarorlar qabul qilishi zarurligini ta’kidladi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
U o‘yin epizodlarining qayta ko‘rib chiqilishi tabiiy jarayon ekanligini bildirar ekan, klublar yangi qoidalar haqida xabardor bo‘lishi va hakamlar har bir o‘yinda bir xil qarorlar chiqarishi muhimligini ta’kidladi. Voljyenkinning so‘zlariga ko‘ra, eng asosiysi yangi talqinlar klubga yetkazilishi va hakamlar barcha o‘yinlarda bir xil mezonlarga amal qilishi lozim.
Shuningdek, u "Match TV"ga bergan intervyusida bu masalaga alohida urg‘u berdi. RPLning 7-turida Vladimir Slishkovich boshqaruvidagi "Orenburg" jamoasi o‘z maydonida "Rubin" bilan 2:2 hisobida durang o‘ynadi.
Jamoa dastlab 0:2 hisobida ortda qolgan bo‘lsa-da, penaltidan foydalangan holda hisobni tenglashtirdi. Bu penalti Kazan futbolchisining qo‘l bilan o‘ynashi sababli tayinlangan edi.
Ushbu holat hakamlar qarorlarining o‘yinga ta’siri va yangi qoidalar amaliyotda qanday qo‘llanilishini yaxshi namoyish etdi. Umuman olganda, hakamlarning har bir o‘yinda bir xil va adolatli qarorlar qabul qilishi futbol musobaqalarining shaffofligi va adolatliligini ta’minlashda muhim ahamiyatga ega.

Президент Оренбурга потребовал от судей единого решения
Кирилл Волженкин, президент футбольного клуба «Оренбург», подчеркнул необходимость принятия судьями единых и справедливых решений в матчах. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Он отметил, что пересмотр игровых эпизодов является естественным процессом, при этом важно, чтобы клубы были осведомлены о новых правилах, а судьи принимали одинаковые решения в каждом матче. По словам Волженкина, главное — чтобы новые толкования были доведены до клуба, а судьи придерживались единых критериев во всех играх.
Кроме того, он особо подчеркнул этот вопрос в интервью «Матч ТВ». В 7-м туре РПЛ команда «Оренбург» под руководством Владимира Слишковича сыграла вничью 2:2 с «Рубином» на своем поле.
Хотя команда сначала уступала 0:2, она сравняла счет, воспользовавшись пенальти. Этот пенальти был назначен из-за игры рукой футболиста Казани.
Этот случай хорошо продемонстрировал влияние решений судей на игру и то, как новые правила применяются на практике. В целом, принятие судьями одинаковых и справедливых решений в каждом матче имеет важное значение для обеспечения прозрачности и справедливости футбольных соревнований.