Valeriy Karpin milliy terma jamoaning sentyabr oyida Iordaniya va Qatarga qarshi o‘rtoqlik o‘yinlari uchun shakllantirilgan tarkibida Nail Umarovning yo‘qligi sabablarini tushuntirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Murabbiyning aytishicha, hozirgi vaqtda murabbiylar shtabi o‘rta chiziqdagi boshqa futbolchilarga ishonch bildirishga qaror qilgan, ayniqsa terma jamoada o‘zini ko‘rsatish imkoniyatini olgan yangi o‘yinchilarga e’tibor qaratilmoqda. Karpin o‘z fikrlarini quyidagicha bayon etdi: "Texnik va taktika jihatidan barcha harakatlarimni asoslashim mumkin.
To‘pni qaytarishda eng yaxshi o‘yinchi qayerda bo‘lishi kerak? O‘z darvozasida yoki boshqa joyda?
Bizda boshqa futbolchilar ham bor, masalan Glebov va Chernikov. Biz yangi o‘yinchilarni, xususan Kirill Glebov va Lukinlarni sinovdan o‘tkazmoqdamiz." Milliy terma jamoa murabbiyi bu gaplarni "Chempionat" nashriga aytgan.
Shuningdek, “Spartak” klubi futbolchisi Nail Umarov yaqin o‘yinlarda so‘nggi tarkibga kiritilmadi. Joriy mavsumda yarim himoyachi yetti o‘yinda maydonga tushib, bitta assist qayd etdi.
Bu qaror terma jamoaning o‘yin uslubi va murabbiyning taktikasiga bog‘liq bo‘lib, jamoa tarkibini shakllantirishda yangi imkoniyatlar berishga qaratilgan.

Карпин объяснил причину, по которой не вызвал Умарова в сборную
Валерий Карпин объяснил причины отсутствия Найла Умарова в составе национальной сборной, сформированном для товарищеских матчей против Иордании и Катара в сентябре. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По словам тренера, в настоящее время тренерский штаб решил довериться другим игрокам полузащиты, особенно уделяя внимание новым футболистам, которые получили возможность проявить себя в сборной. Карпин выразил свои мысли следующим образом: "С технической и тактической точки зрения я могу обосновать все свои действия.
Где должен находиться лучший игрок при возвращении мяча? У своих ворот или в другом месте?
У нас есть и другие футболисты, например Глебов и Черников. Мы испытываем новых игроков, в частности Кирилла Глебова и Лукина." Главный тренер национальной сборной сказал эти слова в интервью изданию "Чемпионат".
Кроме того, футболист клуба "Спартак" Найл Умаров не был включён в последний состав на ближайшие матчи. В этом сезоне полузащитник провёл семь игр и сделал одну результативную передачу.
Это решение связано с игровым стилем сборной и тактикой тренера, направлено на предоставление новых возможностей при формировании состава команды.