Moskva «Dinamo» jamoasining bosh murabbiyi Valeriy Karpin Rossiya Federatsiyasi sport vaziri Mixail Degtyaryovning Rossiya Premyer Ligasi klublarida maoshlar uchun chegarani joriy etish taklifiga o‘z fikrini bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Ushbu tizim bir necha yildan beri mamlakatimiz xokkeyida qo‘llanib kelinmoqda. Karpinning ta’kidlashicha, ochiq ligada maoshlar chegarasi qanday ishlashi tushunarli emas.
Amerikadagi yopiq ligalarda bu tizim samarali bo‘lishi mumkin, ammo ochiq ligalar uchun mos emas. Shuningdek, maoshlar chegarasi Amerika Major Ligasi futbolida ham mavjud.
Bu tizimda byudjetni shakllantirishning asosiy qoidalari belgilanadi va futbolchilarning daromadlari ochiq ma’lumot sifatida e’lon qilinadi. Futbolchilar klublar bilan emas, balki ligalar bilan shartnoma imzolaydi.
Har bir klubda uch nafar futbolchi bo‘lib, ularning daromadlari belgilangan limitga kirmasligi mumkin. Bu tartib futbolchilar va klublar o‘rtasidagi moliyaviy muvozanatni saqlashga qaratilgan.
Shunday qilib, maoshlar uchun limit joriy etish masalasi ochiq ligalar uchun murakkab va ehtiyotkorlik bilan ko‘rib chiqilishi lozim.

Karpin раскритиковал лимит зарплат в российском футболе
Главный тренер московского «Динамо» Валерий Карпин высказался по поводу предложения министра спорта Российской Федерации Михаила Дегтярёва ввести лимит на зарплаты в клубах Российской Премьер-Лиги. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Эта система уже несколько лет применяется в хоккее нашей страны. По словам Карпина, непонятно, как лимит зарплат будет работать в открытой лиге.
В закрытых лигах Америки эта система может быть эффективной, но для открытых лиг она не подходит. Также лимит зарплат существует в американской МЛС.
В этой системе устанавливаются основные правила формирования бюджета, а доходы футболистов публикуются как открытая информация. Футболисты заключают контракты не с клубами, а с лигами.
В каждом клубе может быть три футболиста, чьи доходы не входят в установленный лимит. Этот порядок направлен на поддержание финансового баланса между футболистами и клубами.
Таким образом, вопрос введения лимита на зарплаты для открытых лиг является сложным и требует осторожного рассмотрения.