Jersonning Zenitga o‘tishi yomon transfer deb topildi
Amerikalik ESPN telekanali braziliyalik yarim himoyachi Jersonning "Flamengo" klubidan "Zenit"ga o‘tishi yozgi transferlar davrining eng yomon transferlaridan biri sifatida baholandi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
ESPN yozgi transferlar oynasining eng yomon o‘tishlari ro‘yxatini tuzib, braziliyalik futbolchini 12-o‘ringa qo‘ydi. Telekanal o‘z tanlovini shunday izohladi: "Braziliya terma jamoasiga Karlo Anchelotti tomonidan chaqirilgan futbolchilar ro‘yxatida "Zenit"dan ikki o‘yinchi bor, ammo ulardan hech biri Jerson emas".
ESPN versiyasiga ko‘ra, "eng yomon transfer" nominatsiyasida g‘oliblar sifatida Yoan Vissning "Brentford"dan "Nyukasl"ga, Son Xin Minning "Tottenxem"dan "Los-Anjeles"ga va Nik Voltemadening "Shtutgart"dan "Nyukasl"ga o‘tishlari tanlandi. Eslatib o‘tamiz, "Zenit" Jerson uchun "Flamengo"ga 25 million yevro to‘ladi.

Переход Херсона в Зенит признан плохим трансфером
Американский телеканал ESPN оценил переход бразильского полузащитника Жерсона из клуба «Фламенго» в «Зенит» как один из худших трансферов летнего трансферного окна. Об этом сообщает Euro-football.ru.
ESPN составил список худших переходов летнего трансферного окна, поставив бразильского футболиста на 12-е место. Телеканал прокомментировал свой выбор следующим образом: «В списке игроков, вызванных Карло Анчелотти в сборную Бразилии, есть два футболиста из „Зенита“, но ни один из них — не Жерсон».
По версии ESPN, победителями в номинации «худший трансфер» стали переходы Йоана Висса из «Брентфорда» в «Ньюкасл», Сон Хын Мина из «Тоттенхэма» в «Лос-Анджелес» и Ника Вольтемадена из «Штутгарта» в «Ньюкасл». Напомним, что «Зенит» заплатил «Фламенго» за Жерсона 25 миллионов евро.
В сезоне 2025/2026 бразильский футболист провёл за клуб из Санкт-Петербурга шесть матчей, не отметившись ни голами, ни результативными передачами. Ранее появились сообщения, что Жерсон планирует покинуть «Зенит» и перейти в «Аль-Иттихад», однако российский клуб заявил, что не готов продавать футболиста менее чем за 50 миллионов евро.