Rossiyalik mutaxassis, Xitoyning “Shanxay Shenxua” jamoasi bosh murabbiyi Leonid Slutskiy “Spartak” jamoasida ishlayotgan Dejan Stankovich faoliyati haqida fikr bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Slutskiy fikriga ko‘ra, serbiyalik murabbiy futbolchilarning hissiyotlari, jamoaviy ruh va o‘yinchilar bilan ishlashga katta e’tibor qaratmoqda. Biroq u taktika va tizimli o‘yin qurilishiga kam e’tibor beradi.
Slutskiy ta’kidlaganidek, bunday yondashuv bilan “Spartak” Rossiya Kubogi kabi musobaqalarda g‘alaba uchun kurasha oladi va Rossiya Premer-Ligasida yuqori o‘rinlarni egallashi mumkin. Shunga qaramay, jamoa chempionlikni qo‘lga kiritish imkoniyati juda kam.
Murabbiyning asosiy ustunligi selektsiya va hissiyotlarga urg‘u berishida, ammo futbolchilar o‘rtasidagi taktika va o‘zaro tushunishni rivojlantirishga yetarlicha e’tibor bermasligida ko‘riladi. O‘tgan mavsumda Stankovich jamoasi chempionatni to‘rtinchi o‘rinda yakunlagan va 57 ochko jamg‘argan.

Слуцкий: Станкович уделяет больше внимания эмоциям, чем тактике
Российский специалист, главный тренер китайского клуба «Шанхай Шэньхуа» Леонид Слуцкий высказался о деятельности Деяна Станковича, работающего в команде «Спартак». Об этом сообщает Euro-football.ru.
По мнению Слуцкого, сербский тренер уделяет большое внимание эмоциям футболистов, командному духу и работе с игроками. Однако он недостаточно внимания уделяет тактике и системному построению игры.
Как отметил Слуцкий, с таким подходом «Спартак» может бороться за победу в таких турнирах, как Кубок России, и занимать высокие места в Российской Премьер-Лиге. Тем не менее, у команды очень мало шансов завоевать чемпионство.
Основное преимущество тренера заключается в селекции и акценте на эмоциях, но при этом он недостаточно внимания уделяет развитию тактики и взаимопонимания между футболистами. В прошлом сезоне команда Станковича завершила чемпионат на четвёртом месте, набрав 57 очков.