Voljyenkin legionerlar limitida muammo ko‘rmaydi
Kiril Voljyenkin, “Orenburg” futbol klubi prezidenti, legionerlar uchun amaldagi cheklovlar haqida fikr bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Unga ko‘ra, kelasi mavsumdan boshlab legionerlar soni bo‘yicha qoidalar yanada qat’iylashtirilishi rejalashtirilmoqda. Voljyenkin klubning yondashuvi muhimligini ta’kidladi va hozirgi cheklovlar yosh va iste’dodli futbolchilar guruhining paydo bo‘lishiga to‘sqinlik qilmaganini aytdi.
U yangi yulduzlar mamlakat chempionatida o‘z o‘rnini topayotganini qayd etdi. Rossiya sport vazirligi tomonidan ilgari e’lon qilingan rejalarga muvofiq, Rossiya Premer-ligasidagi klublarda legionerlar soni 13 tadan 10 taga kamaytiriladi.
Shu bilan birga, asosiy tarkibda maydonga tushadigan legionerlar soni 8 o‘rniga 5 taga qisqartiriladi. Bu o‘zgarishlar bosqichma-bosqich amalga oshirilishi rejalashtirilgan.
Bunday qadamlar mamlakat futbolining rivojlanishi va mahalliy futbolchilar uchun imkoniyatlarni kengaytirishga qaratilgan. Klub rahbarlari va mutaxassislar yangi qoidalar jamoalar faoliyatiga ijobiy ta’sir ko‘rsatishiga umid qilmoqda.

Волженкин не видит проблемы в лимите легионеров
Кирилл Вольженкин, президент футбольного клуба «Оренбург», высказался о действующих ограничениях для легионеров. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его словам, с следующего сезона планируется ужесточить правила по количеству легионеров. Вольженкин подчеркнул важность подхода клуба и отметил, что нынешние ограничения не мешают появлению группы молодых и талантливых футболистов.
Он отметил, что новые звезды находят своё место в чемпионате страны. Согласно ранее объявленным планам Министерства спорта России, количество легионеров в клубах Российской Премьер-лиги будет сокращено с 13 до 10.
При этом количество легионеров, выходящих на поле в основном составе, сократится с 8 до 5. Эти изменения планируется вводить поэтапно.
Такие меры направлены на развитие футбола в стране и расширение возможностей для местных игроков. Руководители клубов и специалисты надеются, что новые правила положительно повлияют на деятельность команд.