Sergey Pesyakov, Samarqand klubi "Qanotlar Sovetlari" jamoasi darvozaboni, Rossiya Premyer Ligasi chet ellik futbolchilarga qo‘yilgan cheklovlar haqida o‘z fikrlarini bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Hozirgi vaqtda mavsum uchun ro‘yxatda 13 nafar chet ellik futbolchi bo‘lishi mumkin va maydonda ularning soni 8 nafarga teng. Pesyakovning aytishicha, hozirgi tartib yaxshi ishlamoqda va uni o‘zgartirish shart emas.
U yosh va iqtidorli futbolchilar, jumladan Batrakov, Kislyak va Rakov kabi o‘yinchilarning ko‘payayotganini alohida ta’kidladi. Rossiya sport vaziri Mixail Degtyaryov ilgari chet ellik futbolchilar sonini kamaytirish bo‘yicha aniq muddatlarni belgilab, 2028-2029 yilgi mavsumdan boshlab ro‘yxatda 10 nafar, maydonda esa 5 nafar chet ellik futbolchi bo‘lishi kerakligini ma’lum qilgan.
Shuningdek, u xorijlik futbolchilarni xarid qiluvchi klublar o‘z xarajatlari miqdorida bolalar futbolini rivojlantirish jamg‘armasiga mablag‘ ajratishi lozimligi haqida taklifni ilgari surdi. Bu chora yosh futbolchilarni qo‘llab-quvvatlash va milliy futbolni yanada rivojlantirishga xizmat qiladi.
Umuman olganda, hozirgi cheklovlar futbolning sifatini oshirishga yordam bermoqda va kelajakda ham shunday siyosat davom ettirilishi kutilmoqda.

Песняков выступил против сокращения числа легионеров
Сергей Песяков, вратарь клуба Самарканда "Крылья Советов", высказал своё мнение о введённых в Российской Премьер-Лиге ограничениях на количество иностранных футболистов. Об этом сообщает Euro-football.ru.
В настоящее время в списке на сезон может быть 13 иностранных игроков, а на поле их количество ограничено восемью. По словам Песякова, действующий порядок хорошо работает и менять его не нужно.
Он особо отметил рост числа молодых и талантливых футболистов, таких как Батраков, Кисляк и Раков. Министр спорта России Михаил Дегтярёв ранее установил конкретные сроки по сокращению числа иностранных игроков, заявив, что с сезона 2028-2029 в списке должно быть 10, а на поле — 5 иностранных футболистов.
Кроме того, он предложил, чтобы клубы, приобретающие иностранных игроков, направляли средства в фонд развития детского футбола в размере своих затрат. Эта мера направлена на поддержку молодых футболистов и дальнейшее развитие национального футбола.
В целом, действующие ограничения способствуют повышению качества футбола, и ожидается, что такая политика будет продолжена в будущем.