Payshanba kuni kechqurun Uels milliy jamoasi jahon chempionati saralash o‘yinida Qozog‘iston terma jamoasini 1:0 hisobida mag‘lub etdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
“Qizil ajdarlar” jamoasining bosh murabbiyi Kreyg Bellami o‘yin o‘tkazilgan “Astana Arena” maydoni haqida o‘z fikrlarini bildirdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, maydon muammoli bo‘lib, oldin o‘ynagan maydonlardan ancha farq qiladi.
Bellami aytishicha, ular bunday turdagi maydonda hech qachon o‘ynamagan va bu ularning uchun yangilik bo‘lgan. Qozog‘iston terma jamoasi maydonlardagi mag‘lubiyat tufayli jahon chempionatiga yo‘llanma olish imkoniyatini yo‘qotdi.
Uels jamoasi esa muhim uch ochko qo‘lga kiritib, saralash guruhida 10 ochko bilan birinchi o‘rinni egalladi. Bu natija ularning keyingi bosqichga chiqish imkoniyatini mustahkamladi.
Saralash o‘yinlari davomida maydon sharoitlari jamoalarning o‘yiniga ta’sir ko‘rsatishi mumkinligi qayd etildi. Shuningdek, murabbiylar va futbolchilar maydonni yaxshilash zarurligini ta’kidladilar.

Беллами был поражён состоянием площади Астаны
В четверг вечером национальная сборная Уэльса в отборочном матче чемпионата мира обыграла сборную Казахстана со счётом 1:0. Об этом сообщил Euro-football.ru.
Главный тренер команды «Красные драконы» Крейг Беллами высказал своё мнение о поле стадиона «Астана Арена», где проходил матч. По его словам, поле проблемное и значительно отличается от тех, на которых они играли ранее.
Беллами отметил, что они никогда не играли на таком типе поля, и это стало для них новинкой. Сборная Казахстана из-за поражений на таких полях потеряла шанс получить путёвку на чемпионат мира.
Сборная Уэльса же получила важные три очка и заняла первое место в отборочной группе с 10 очками. Этот результат укрепил их шансы на выход в следующий этап.
В ходе отборочных матчей было отмечено, что состояние поля может влиять на игру команд. Также тренеры и футболисты подчеркнули необходимость улучшения качества поля.