Messi dubli bilan Argentina Venesuelani yutdi
Jahon chempionati-2026 saralash bosqichining KОНМЕБОЛ zonasi oldindan g‘olibi bo‘lgan Argentina terma jamoasi so‘nggi oldingi turda Venesuela terma jamoasini qabul qildi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Venesuela jamoasi oraliq o‘yinlarda ishtirok etish uchun kurash olib bormoqda. Argentina bosh murabbiyi Skalonining tarkibida Lionel Messi birinchi daqiqalardan maydonga tushdi.
Ehtimol, bu Messi uchun Argentina terma jamoasidagi so‘nggi uy o‘yini bo‘ldi. Jahon chempionati saralash o‘yinlarida birinchi bo‘lib oraliq o‘yinlarga yo‘llanma olgan jamoa Yangi Kaledoniya terma jamoasi bo‘ldi.
KОНМЕБОЛ zonasi guruhida yettinchi o‘rinni egallagan jamoa oraliq o‘yinlarga yo‘l oladi. Venesuela aynan yettinchi o‘rinda edi va o‘yindan keyin ham shu pozitsiyani saqlab qoldi.
O‘yinning protokoli: Argentina 3:0 Venesuela. Gollar: Messi 39-daqiqa, Martinez 76-daqiqa, Messi 80-daqiqa.
Argentina terma jamoasi tarkibida Emiliano Martinez, Nahuel Molina, Kristian Romero, Nikolas Otamendi, Nikolas Talyafiko, Rodrigo De Paul, Leandro Paredes, Lautaro Martinez, Lionel Messi, Franco Mastantuono, Tiago Almada kabi futbolchilar maydonga tushdi. Zaxiradagi futbolchilar orasida Gonsalo Montyel, Aleksis Mak Allister, Valter Benites, Jeronimo Rulli, Xovani Lo Selso, Leonardo Balerdi, Markos Akunya kabi o‘yinchilar bor edi.
O‘yinning dastlabki soniyalari Argentina uchun xavotirli bo‘ldi, ayniqsa, jarima maydonida xavf yuzaga keldi. Lekin o‘yin nazorat ostida davom etdi.
To‘rtinchi daqiqada Argentina birinchi hujumni uyushtirdi, Xulian Alvaresning zarbasi darvozabon tomonidan qaytarildi. Venesuela hujumlari kamdan-kam va kam samarali edi.
Rondondan kelgan pas xavfli bo‘lishiga qaramay, yakuniy hujumga aylanmadi. 22-daqiqada Talyafiko chap qanotdan past zarba berdi, biroq darvozabon uni qaytardi.
26-daqiqada Messi qisqa pas olib, jarima maydonidan tashqaridan zarba berdi, ammo darvozabon uni ham qaytardi. 39-daqiqada Paredes raqibdan to‘pni tortib olib, Alvaresga uzatdi, u esa markazga pas berdi.
Messi esa ajoyib zarba bilan darvozabonni aldab, hisobni ochdi. Birinchi bo‘lim oxirida Almadaning zarbasi darvozabon tomonidan qaytarildi.
Ikkinchi bo‘limda Argentina jamoasi ikkinchi golni urishga yaqin bo‘ldi, lekin darvozabon yaxshi o‘ynadi. Messi bir necha bor himoyachilarni aldab, to‘pni darvozabon oldiga olib bordi.
Keyin Messi o‘ng qanotdan aniq pas berdi, himoyachi to‘pni Almada tomon surdi, ammo uning zarbasi darvoza ustidan oshib ketdi. Ikkinchi golni Lautaro Martinez kiritdi.
Nikolas Gonsales chap qanotdan aniq uzatmani amalga oshirdi, Martinez esa bosh bilan to‘pni tarmoqka yo‘naltirdi. Uchinchi golni Messi kiritdi, Almadaning o‘ng qanotdan uzatmasidan foydalanib, bo‘sh darvozaga zarba berdi.
To‘rtinchi gol va Messi uchun het-trik bo‘lishi mumkin edi, ammo u offsaydda hisoblandi. Argentina terma jamoasi Venesuelani 3:0 hisobida mag‘lub etdi.
O‘yinning o‘rtalarida Venesuela hisobni tenglashtirish imkoniyatiga ega bo‘ldi, ammo undan foydalana olmadi. Saralash jadvalida Argentina 38 ochko bilan yetakchilik qilmoqda, Venesuela esa ulardan o‘n ochko kam jamg‘argan.

Месси сделал дубль, и Аргентина победила Венесуэлу
Сборная Аргентины, ставшая досрочным победителем отборочного этапа чемпионата мира-2026 в зоне КОНМЕБОЛ, в предпоследнем туре приняла сборную Венесуэлы. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Команда Венесуэлы борется за участие в промежуточных матчах. В составе сборной Аргентины главный тренер Скалони выпустил на поле Лионеля Месси с первых минут.
Возможно, это был последний домашний матч Месси за сборную Аргентины. Первой командой, получившей путёвку в промежуточные игры в отборочных матчах чемпионата мира, стала сборная Новой Каледонии.
Команда, занявшая седьмое место в группе зоны КОНМЕБОЛ, выходит в промежуточные игры. Венесуэла занимала именно седьмое место и после матча сохранила эту позицию.
Протокол матча: Аргентина 3:0 Венесуэла. Голы: Месси, 39-я минута; Мартинес, 76-я минута; Месси, 80-я минута.
В составе сборной Аргентины на поле вышли такие футболисты, как Эмилиано Мартинес, Науэль Молина, Кристиан Ромеро, Николас Отаменди, Николас Тальяфико, Родриго Де Пауль, Леандро Паредес, Лаутаро Мартинес, Лионель Месси, Франко Мастантуоно, Тьяго Альмада. Среди запасных были Гонсало Монтель, Алексис Мак Аллистер, Вальтер Бенитес, Херонимо Рулли, Ховани Ло Сельсо, Леонардо Балерди, Маркос Акунья.
Первые секунды игры вызвали тревогу у Аргентины, особенно возникла опасность в штрафной площади. Но игра продолжалась под контролем.
На четвёртой минуте Аргентина организовала первую атаку, удар Хулиана Альвареса был отражён вратарём. Атаки Венесуэлы были редкими и малопродуктивными.
Передача с фланга Рондон была опасной, но не превратилась в завершающий удар. На 22-й минуте Тальяфико нанес низкий удар с левого фланга, но вратарь отбил мяч.
На 26-й минуте Месси получил короткий пас и пробил из-за пределов штрафной, но вратарь вновь отразил удар. На 39-й минуте Паредес отобрал мяч у соперника и отдал пас Альваресу, который сделал передачу в центр.
Месси великолепным ударом обманул вратаря и открыл счёт. В конце первого тайма удар Альмады был отражён вратарём.
Во втором тайме команда Аргентины была близка ко второму голу, но вратарь сыграл надёжно. Месси несколько раз обыгрывал защитников и выводил мяч к вратарю.
Затем Месси точно отдал пас с правого фланга, защитник направил мяч в сторону Альмады, но его удар прошёл над воротами. Второй гол забил Лаутаро Мартинес.
Николас Гонсалес выполнил точную передачу с левого фланга, Мартинес головой направил мяч в сетку. Третий гол забил Месси, воспользовавшись передачей Альмады с правого фланга и пробив в пустые ворота.
Четвёртый гол, который мог стать хет-триком для Месси, был отменён из-за офсайда. Сборная Аргентины победила Венесуэлу со счётом 3:0.
В середине игры Венесуэла имела возможность сравнять счёт, но не воспользовалась ею. В турнирной таблице отборочного этапа Аргентина лидирует с 38 очками, Венесуэла отстаёт на десять очков.