Nemis sport sharhlovchisi Patrik Sherer "Bayer" klubida murabbiy Erik ten Xagning faoliyati haqida batafsil ma’lumot berdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Mutaxassis mavsum boshidan keyin ikki tur o‘tkazilgach ishdan olindi. Ten Xag birinchi turda "Hoffenhaym"ga qarshi o‘yin oldidan o‘z shogirdlariga murojaat qilmadi.
O‘yinchilar motivatsion nutq bo‘lishini kutishgan, 60 soniya ichida jamoani ruhlantirish kerak edi, ammo hech qanday so‘z bo‘lmadi. Shererning aytishicha, Erik ten Xag kiyinish xonasidagi sukutdan hayratda qoldi va hamma narsa o‘z-o‘zidan bo‘lishini kutgan.
Murabbiy ushbu vaziyatni muhokama qilarkan, Manchesterda ishlagan paytida o‘yinchilar ba’zida doira shaklida yig‘ilib, Fernandesh yoki Maguayr nutq so‘zlashganini, murabbiy esa bunday holatlarda kamdan-kam chiqish qilganini ta’kidladi. Bu holat jamoa ichidagi munosabatlar va rahbarlik uslubi haqida muhim ma’lumot beradi.
Ten Xagning yondashuvi va jamoani boshqarish uslubi "Bayer"dagi faoliyatida o‘z samarasini bermadi. Natijada, klub rahbariyati murabbiyni almashtirishga qaror qildi.
Bu voqea jamoaning kelajakdagi rivojlanishiga ta’sir ko‘rsatishi mumkin. Sport olamida murabbiy va o‘yinchilar o‘rtasidagi muloqot muhim ahamiyatga ega ekanligi yana bir bor tasdiqlandi.

Шерер: Тен Хаг молчал в раздевалке
Немецкий спортивный комментатор Патрик Шерер подробно рассказал о деятельности тренера Эрика тен Хага в клубе "Байер". Об этом сообщил Euro-football.ru.
Специалист был уволен после двух туров с начала сезона. Тен Хаг перед игрой с "Хоффенхаймом" в первом туре не обратился к своим подопечным.
Игроки ожидали мотивационной речи, которая должна была вдохновить команду за 60 секунд, но никаких слов не прозвучало. По словам Шерера, Эрик тен Хаг был поражён молчанием в раздевалке и ожидал, что всё произойдёт само собой.
Обсуждая эту ситуацию, тренер отметил, что во время работы в Манчестере игроки иногда собирались в круг, и выступали Фернандеш или Магуайр, а тренер в таких случаях редко выступал. Этот факт даёт важную информацию о взаимоотношениях в команде и стиле руководства.
Подход тен Хага и стиль управления командой не принесли результатов в "Байере". В итоге руководство клуба решило заменить тренера.
Это событие может повлиять на дальнейшее развитие команды. В спортивном мире ещё раз подтвердилось, что общение между тренером и игроками имеет важное значение.