Yeray Alvares doping uchun o‘n oyga chetlatildi
Bilbao shahrining “Atletik” jamoasi himoyachisi Yeray Alvares doping moddasi aniqlangani haqidagi birinchi izohidan ikki oy o‘tib, UEFA mazkur ish bo‘yicha qaror qabul qildi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Bu haqda Ispaniya klubining rasmiy sayti xabar berdi. Tekshiruv bosqichining yakunlanishi bilan UEFAning intizomiy organi Yeray Alvaresni o‘n oy davomida musobaqalardan chetlashtirdi.
UEFA qarorida futbolchining qasddan harakat qilmagani qayd etilgan va taqiqlangan modda soch to‘kilishiga qarshi profilaktik vositani noto‘g‘ri qo‘llash natijasida organizmga tushgani isbotlangan deb topildi. Yeray yaqin kunlarda matbuot anjumani o‘tkazib, kerakli tushuntirishlarni beradi.
Ushbu holat futbolchining obro‘siga salbiy ta’sir ko‘rsatmasligi uchun barcha zarur chora-tadbirlar ko‘rilmoqda. UEFAning qarori adolatli va vaziyatni to‘liq o‘rganishga asoslanganligi ta’kidlanmoqda.

Yeray Альварес дисквалифицирован на десять месяцев за допинг
За два месяца после первого комментария защитника команды «Атлетик» из Бильбао Йерая Альвареса о выявлении допинга, УЕФА принял решение по данному делу. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Об этом сообщил официальный сайт испанского клуба. По завершении этапа расследования дисциплинарный орган УЕФА дисквалифицировал Йерая Альвареса на десять месяцев.
В решении УЕФА отмечено, что футболист не действовал умышленно, и доказано, что запрещённое вещество попало в организм в результате неправильного применения профилактического средства против выпадения волос. В ближайшие дни Йерай проведёт пресс-конференцию и даст необходимые разъяснения.
Принимаются все необходимые меры, чтобы данное обстоятельство не повлияло негативно на репутацию футболиста. Подчёркивается, что решение УЕФА справедливо и основано на полном изучении ситуации.