Yevropa futbol ligalaridagi yozgi transfer oynasi kuzning boshlanishi bilan yakunlandi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Futbol klublari tarkiblarini kuchaytirish uchun sarflayotgan mablag‘lar sezilarli darajada oshmoqda. "Evro-Futbol.Ru" tarmoq nashri yakunlangan transfer oynasidagi eng qimmat o‘nta transferni tahlil qilmoqda.
Angliya Premer-ligasining klublari tarkibni mustahkamlash uchun katta mablag‘ sarflamoqda. Bu holat Evrokubklarda keng ishtirok etish, yuqori tomoshabin qiziqishi va qimmat telehuquqlar bilan izohlanadi.
Eng qimmat transferlar ro‘yxatini Myunxenning "Bavariya" klubi boshqarmoqda. U "Liverpul"dan Luis Diasni 70 million yevroga sotib oldi.
28 yoshli kolumbiyalik futbolchi allaqachon o‘z xarajatlarini oqlamoqda va turli musobaqalarda to‘rt o‘yinda uch marta gol urdi. Yozgi transferlarda oltinchi va yettinchi o‘rinlarni angliyalik "Manchester Yunayted" klubi "Brentford"dan sotib olgan kamerunlik Braayn Mbeumo va turk klubi "Galatasaroy"dan 75 million yevroga sotib olingan 26 yoshli Nigeriyalik Viktor Osimxen egalladi.
Eng katta rekord "Liverpul" klubiga tegishli. O‘tgan mavsum Angliya chempioni o‘z yangi futbolchilariga jami 481,9 million yevro sarfladi.
Bu yagona transfer oynasida sarflangan eng katta summa bo‘lib, jahon rekordidir. Ushbu rekordni faqat boshqa bir ingliz klubi yangilashi mumkin.
Eng qimmat yozgi transferlar reytingining to‘rtinchi o‘rinidan o‘nchigacha bo‘lgan futbolchilarga to‘langan jami summa 525,7 million yevroni tashkil etdi. Yevropada va "Liverpul"da eng qimmat transferlar ro‘yxatini Ugo Ekitike boshqaradi.
U o‘tgan yoz "PSJ" dan Frankfurtning "Ayntraxt" klubiga 31,5 million yevroga o‘tgan edi. Bir yil o‘tib, "Liverpul" uning transfer narxini uch barobar oshirib, 95 million yevroga yetkazdi.
Nemis yosh yulduzi Florian Virts Yevropa chempionatida unchalik yorqin o‘yin ko‘rsatmagan bo‘lsa-da, so‘nggi ikki mavsumda muntazam ravishda 15 dan ortiq gol urdi. Uning uchun to‘langan 125 million yevro hali gol ko‘rinishidagi daromad bilan oqlanmagan, ammo bu summa Angliya Premer-ligasidagi rekord hisoblanadi.
Yangi rekordchi va reytingimiz yetakchisi Aleksandr Isak bo‘lib, u "Nyukasl"ga qarshi norozilik bildirganidan so‘ng "Liverpul"ga 145 million yevroga o‘tdi. Qiziqarli fakt shuki, yozgi transfer oynasida Yevropa ligalaridagi eng qimmat o‘nta transfer jami 890,7 million yevroga teng.
Bu summa Yekaterinburg shahrining yillik daromadiga yaqin. Ural poytaxti o‘z yillik byudjeti bilan hatto yetti futbolchidan iborat bitta yuqori darajadagi jamoani ham to‘liq ta’minlay olmas edi.

Самые дорогие летние футбольные трансферы в Европе
Летнее трансферное окно в европейских футбольных лигах завершилось с началом осени. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Расходы футбольных клубов на усиление составов значительно растут. Сетевое издание "Евро-Футбол.Ру" анализирует десять самых дорогих трансферов завершившегося трансферного окна.
Клубы Английской Премьер-лиги тратят большие суммы на укрепление состава. Это объясняется широким участием в еврокубках, высоким интересом зрителей и дорогими телеправами.
Рейтинг самых дорогих трансферов возглавляет мюнхенская "Бавария". Она приобрела у "Ливерпуля" Луиса Диаса за 70 миллионов евро.
28-летний колумбийский футболист уже окупает свои затраты, забив три гола в четырёх матчах в различных турнирах. Шестое и седьмое места в летних трансферах заняли камерунец Брайан Мбеумо, купленный английским "Манчестер Юнайтед" у "Брентфорда", и 26-летний нигериец Виктор Осимхен, приобретённый турецким клубом "Галатасарай" за 75 миллионов евро.
Самый крупный рекорд принадлежит клубу "Ливерпуль". Чемпион Англии прошлого сезона потратил на своих новых игроков в общей сложности 481,9 миллиона евро.
Это самая большая сумма, потраченная за одно трансферное окно, и мировой рекорд. Этот рекорд может побить только другой английский клуб.
Общая сумма, выплаченная футболистам, занявшим с четвёртого по десятое место в рейтинге самых дорогих летних трансферов, составила 525,7 миллиона евро. Рейтинг самых дорогих трансферов в Европе и в "Ливерпуле" возглавляет Уго Экитике.
Прошлым летом он перешёл из "ПСЖ" во франкфуртский "Айнтрахт" за 31,5 миллиона евро. Спустя год "Ливерпуль" утроил его трансферную стоимость, доведя её до 95 миллионов евро.
Немецкий молодой талант Флориан Вирц, хоть и не показал яркой игры на чемпионате Европы, регулярно забивал более 15 голов за последние два сезона. За него заплачено 125 миллионов евро, что пока не окупилось в виде голов, но эта сумма является рекордом Английской Премьер-лиги.
Новый рекордсмен и лидер нашего рейтинга — Александр Исак, который после конфликта с "Ньюкаслом" перешёл в "Ливерпуль" за 145 миллионов евро. Интересный факт: десять самых дорогих трансферов в европейских лигах за летнее окно составили в общей сложности 890,7 миллиона евро.
Эта сумма близка к годовому доходу города Екатеринбурга. Столица Урала даже с годовым бюджетом не смогла бы полностью обеспечить одну высокоуровневую команду из семи футболистов.
Десять самых дорогих трансферов летнего окна в европейских лигах: Александр Исак из "Ньюкасла" в "Ливерпуль" за 145 миллионов евро, Флориан Вирц из "Байера" в "Ливерпуль" за 125 миллионов евро, Уго Экитике из "Айнтрахта" в "Ливерпуль" за 95 миллионов евро, Ник Вольтемаде из "Штутгарта" в "Ньюкасл" за 85 миллионов евро, Бенжамин Шешко из "РБ Лейпциг" в "Манчестер Юнайтед" за 76,5 миллиона евро, Виктор Осимхен из "Наполи" в "Галатасарай" за 75 миллионов евро, Брайан Мбеумо из "Брентфорда" в "Манчестер Юнайтед" за 75 миллионов евро, Матеус Кунья из "Вулверхэмптона" в "Манчестер Юнайтед" за 74,2 миллиона евро, Мартин Субименди из "Реал Сосьедад" в "Арсенал" за 70 миллионов евро и Луис Диас из "Ливерпуля" в "Баварию" за 70 миллионов евро. Константин Лицин