Kukurelya: Real va Barselona jahon miqyosida mashhur
«Chelsi» va Ispaniya terma jamoasi himoyachisi Mark Kukurelya «Real» va «Barselona» klublarining mashhurligi haqida fikrlarini bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
U Angliyaga, «Brayton» klubiga kelganida ingliz futbolchilari «Arsenal» yoki «Chelsi» o‘rniga «Real» yoki «Barselonada» o‘ynashni afzal ko‘rishini ko‘rib hayratga tushganini aytdi. Bu esa unga «Real» va «Barselona» jahon miqyosida katta obro‘ga ega ekanligini anglashga yordam bergan.
Kukurelya ta’kidlaganidek, bu klublar moliyaviy imkoniyatlari Angliya Premer-ligasidagi jamoalar darajasida bo‘lmasligi mumkin, ammo ularning boy tarixi va obro‘si ko‘plab yaxshi futbolchilarni o‘z safiga jalb qilishga imkon beradi. Kukurelya futbol faoliyatini «Espanyol» va «Barselona» jamoalarida boshlagan.
U kataloniyaliklarning asosiy tarkibida faqat bitta o‘yinda maydonga tushgan. Keyinchalik «Eybar» va «Xetafe» klublarida o‘ynab, uch yil oldin «Chelsi»ga qo‘shilgan.
Uning fikricha, «Real» va «Barselona» kabi klublar nafaqat Ispaniyada, balki butun dunyoda futbolchilar va muxlislar orasida katta hurmatga ega. Bu klublarning tarixiy merosi va muvaffaqiyatlari ularni jahon futbolining yetakchi markazlaridan biriga aylantirgan.
Shu bois, ko‘plab yosh futbolchilar u yerda o‘ynashni orzu qiladi va bu klublar doimo yuqori darajadagi futbolchilarni o‘z safiga jalb qiladi. Mark Kukurelya futboldagi faoliyatini yanada rivojlantirish maqsadida «Chelsi»ga kelganini va bu jamoada o‘zini sinab ko‘rishni istayotganini ta’kidladi.

Кукурелия: Реал и Барселона всемирно известны
Защитник «Челси» и сборной Испании Марк Кукурелья поделился своими мыслями о популярности клубов «Реал» и «Барселона». Об этом сообщает Euro-football.ru.
Он рассказал, что когда приехал в Англию, в клуб «Брайтон», был удивлен тем, что английские футболисты предпочитают играть не в «Арсенале» или «Челси», а в «Реале» или «Барселоне». Это помогло ему понять, что «Реал» и «Барселона» имеют огромный мировой авторитет.
По словам Кукурельи, эти клубы могут не обладать финансовыми возможностями на уровне команд Английской Премьер-лиги, но их богатая история и репутация позволяют привлекать многих талантливых футболистов. Кукурелья начал свою футбольную карьеру в командах «Эспаньол» и «Барселона».
Он сыграл в основном составе каталонцев всего в одном матче. Позже выступал за клубы «Эйбар» и «Хетафе», а три года назад присоединился к «Челси».
По его мнению, такие клубы, как «Реал» и «Барселона», пользуются большим уважением среди футболистов и болельщиков не только в Испании, но и во всем мире. Историческое наследие и успехи этих клубов сделали их одними из ведущих центров мирового футбола.
Поэтому многие молодые футболисты мечтают играть там, и эти клубы всегда привлекают игроков высокого уровня. Марк Кукурелья подчеркнул, что пришел в «Челси» для дальнейшего развития своей футбольной карьеры и хочет проявить себя в этой команде.