Jurnalist Igor Burbas «Chelsi» jamoasi futbolchisi Mixail Mudrik organizmida taqiqlangan moddalarning paydo bo‘lishi mumkin bo‘lgan sabablar haqida ma’lumot berdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Unga ko‘ra, Mudrik organizmiga ildiz hujayralarini kiritish uchun inyeksiya qilingan. Bu jarayon futbolchining sog‘ayishini tezlashtirish maqsadida amalga oshirilgan, chunki u noqulayliklarni his qilgan edi.
Burbasning so‘zlariga ko‘ra, ildiz hujayralar sigir organizmidan olingan bo‘lib, ushbu sigir taqiqlangan modda — meldoniy ta’siriga duch kelgan bo‘lishi mumkin. 2023 yilda «Chelsi» jamoasi Mudrikni 70 million yevro evaziga sotib olgan.
Oxirgi marta 24 yoshli vinger 2023 yil noyabr oyining oxirida maydonga tushgan. 2024 yil oxirida futbolchidan doping testi musbat natija berganligi sababli u vaqtincha jarimalangan va maydondan chetlashtirilgan.
Ushbu holat futbolchining faoliyatiga salbiy ta’sir ko‘rsatgan. Klub va mutaxassislar uning sog‘lig‘ini tiklash uchun barcha choralarni ko‘rmoqda.

В допинге Мудрика подозреваются клетки коровы
Журналист Игорь Бурбас сообщил о возможных причинах появления запрещённых веществ в организме футболиста команды «Челси» Михаила Мудрика. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его словам, Мудрику была сделана инъекция для введения стволовых клеток. Эта процедура была проведена с целью ускорения восстановления футболиста, так как он испытывал дискомфорт.
По словам Бурбаса, стволовые клетки были взяты из организма коровы, которая могла подвергнуться воздействию запрещённого вещества — мельдония. В 2023 году команда «Челси» приобрела Мудрика за 70 миллионов евро.
В последний раз 24-летний вингер выходил на поле в конце ноября 2023 года. В конце 2024 года футболист был временно дисквалифицирован и оштрафован из-за положительного результата допинг-теста.
Этот инцидент негативно сказался на карьере футболиста. Клуб и специалисты принимают все меры для восстановления его здоровья.