Mbappe ikki penaltini amalga oshirdi, Real Madrid Marselni mag‘lub etdi
Madridning "Real" jamoasi Chempionlar ligasi guruh bosqichining birinchi turida "Marsel" jamoasiga qarshi o‘yinni o‘tkazdi. Bu haqda Euro-football.ru xabar berdi.
Uchrashuv 16 sentabr kuni "Santyago Bernabeu" stadionida bo‘lib o‘tdi. Bu o‘yin yangi mavsumdagi "Real"ning asosiy klub turniridagi debyuti bo‘lib, bosh murabbiy Xabi Alonso rahbarligida tashkil etildi.
O‘yinning dastlabki daqiqalarida "Real" hujumga tez kirishdi. Uchinchi daqiqada Trent Aleksander-Arnold mushak shikastlandi va uning o‘rnini Dani Karvaxal egalladi.
Beshinchi daqiqada Mastantuono raqib himoyachisi Medinani bosib, zarbani darvoza tomon yo‘naltirdi, biroq to‘p darvoza tayoqchasiga tegdi. O‘n birinchi daqiqada Rodriqo hujumni boshlab, to‘pni Kilian Mbappega uzatdi, u esa darvozabon Ruliyni sinab ko‘rdi.
Uchrashuvda birinchi golni mehmonlar kiritdi. Greenwood maydon markazida to‘pni Gulerning oyog‘idan olib, Vea tomon uzatdi.
Vea o‘ng oyog‘i bilan zarba berdi va darvozabon Kurtua tayyor turishiga qaramay, to‘p darvozaga yo‘l oldi. Biroz o‘tib, Rodriqo raqib jarima maydonida oddiy finta qilib, to‘pni Kondogbiya oyog‘idan olib o‘tishga urinib, unga qarshi qoidabuzarlik yuz berdi va penalti belgilandi.
Mbappe penalti zarbasini aniq amalga oshirdi. O‘yinning keyingi qismida faqat "Real" hujum qildi.
Ruliy Mastantuononing uch nafar himoyachini aldab o‘tgan hujumini yakunladi, keyin Mbappenin jarima maydonchasidan zarbasini to‘xtatdi va yana Mastantuononing zarbasini qaytardi. Birinchi bo‘lim 1:1 hisobida yakunlandi.
Ikkinchi bo‘limda o‘yin o‘zgardi. "Real" tezlikka berilib, hujumlarda xatolarga yo‘l qo‘ya boshladi.
Obameyang bo‘sh joylarga chiqib, Kurtuaga qarshi zarbalar berdi. Kurtua bir necha bor to‘pni to‘xtatdi, lekin "Real"ning ustunligi kamaydi.
70-daqiqada Karvaxal Ruliyga tan jarohati yetkazib, keyinchalik maydondan haydaldi. Shu paytda "Real" kamchilikda o‘ynar ekan, Medina Viniusuni to‘xtatishga urinib, qo‘li bilan to‘pga tegdi va ikkinchi penalti belgilandi.
Mbappe yana penalti zarbasini aniq amalga oshirib, hisobni 2:1 ga olib chiqdi. Oxirgi daqiqalarda "Real" himoyada bardosh berdi va murabbiy Xabi Alonso boshchiligida murakkab g‘alabani qo‘lga kiritdi.

Mbappe реализовал два пенальти, Реал Мадрид победил Марсель
Мадридский «Реал» провёл матч первого тура группового этапа Лиги чемпионов против «Марселя». Об этом сообщает Euro-football.ru.
Встреча состоялась 16 сентября на стадионе «Сантьяго Бернабеу». Это был дебют «Реала» в основном клубном турнире нового сезона под руководством главного тренера Хаби Алонсо.
В первые минуты игры «Реал» быстро перешёл в атаку. На третьей минуте Трент Александер-Арнольд получил мышечное повреждение, и его заменил Дани Карвахаль.
На пятой минуте Мастантуоно, обыграв защитника Медину, направил удар в сторону ворот, но мяч попал в штангу. На одиннадцатой минуте Родриго начал атаку и отдал пас Килиану Мбаппе, который проверил вратаря Рули.
Первый гол в матче забили гости. Гринвуд в центре поля отобрал мяч у Гюлера и отдал пас Веа.
Веа пробил правой ногой, и несмотря на готовность вратаря Куртуа, мяч оказался в воротах. Немного позже Родриго в штрафной соперника сделал простой финт и попытался обойти мяч у Конгобия, за что был назначен пенальти.
Мбаппе точно реализовал пенальти. В дальнейшем в игре атаковал только «Реал».
Рули отразил атаку Мастантуоно, обыгравшего трёх защитников, затем отразил удар Мбаппе из штрафной и вновь парировал удар Мастантуоно. Первый тайм завершился со счётом 1:1.
Во втором тайме игра изменилась. «Реал» стал больше полагаться на скорость и начал допускать ошибки в атаках.
Обамеянг выходил на свободные зоны и наносил удары по Куртуа. Вратарь несколько раз спасал, но преимущество «Реала» уменьшилось.
На 70-й минуте Карвахаль нанёс травму Рули и был удалён с поля. В этот момент, играя в меньшинстве, «Реал» получил второй пенальти после того, как Медина попытался остановить Винисиуса рукой.
Мбаппе вновь точно реализовал пенальти, выведя счёт 2:1. В последние минуты «Реал» выдержал оборону и под руководством тренера Хаби Алонсо добился сложной победы.