2025 yilgi "Oltin to‘p" mukofoti kimga nasib etadi?
Yaqinda dunyo futboli uchun muhim voqealardan biri – 2025 yilgi “Oltin to‘p” mukofoti topshirish marosimi bo‘lib o‘tadi. Bu haqda Euro-football.ru xabar berdi.
Euro-Futbol.ru sayti ushbu tadbir haqida barcha kerakli ma’lumotlarni taqdim etishga qaror qildi. “Oltin to‘p” – futbol olamidagi eng nufuzli shaxsiy mukofot hisoblanadi.
Bu mukofot 1956 yildan buyon taniqli fransuz jurnali France Football tomonidan taqdim etiladi. Marosimdan bir necha oy oldin tashkilotchilar 30 nafar nomzodni e’lon qiladi va keyin ovoz berish jarayoni boshlanadi.
Ovoz berish natijalariga ko‘ra g‘olib aniqlanadi. An’anaga ko‘ra, marosim Parij shahridagi “Shatle” teatrida o‘tkaziladi.
Bu yil 69-marta taqdim etiladigan mukofot 22 sentyabr, dushanba kuni soat 21:00da Moskva vaqti bilan boshlanadi. Tadbirni Okko Sport platformasida jonli efirda tomosha qilish mumkin.
“Oltin to‘p” bo‘yicha rekordchi – argentinalik afsonaviy hujumchi Lionel Messi bo‘lib, u sakkiz marta ushbu mukofotga sazovor bo‘lgan. Shuningdek, Messi 2009 yildan 2012 yilgacha to‘rt marta ketma-ket g‘olib bo‘lish bo‘yicha ham rekordga ega.
Ikkinchi o‘rinda beshta “Oltin to‘p”ga ega bo‘lgan Krishtianu Ronaldu turadi. U yosh jihatdan Messini ortda qoldira olmaydi.
Uch marta mukofot olganlar orasida Yoxann Kroyf, Mishel Platini va Marko van Basten bor. Joriy yilda “Oltin to‘p” uchun 30 nafar eng yaxshi futbolchi nomzod qilib ko‘rsatilgan.
Eng ko‘p futbolchilar Fransiyaning “Pari Sen-Jermen” klubidan bo‘lib, ular jami to‘qqiz nafar futbolchini tashkil etadi. Bu klub ajoyib mavsum o‘tkazib, Chempionlar ligasida g‘olib bo‘ldi.
Asosiy favoritlar sifatida “Pari Sen-Jermen” hujumchisi Usmon Dembele, “Barselona” vingeri Lamin Yamal va yana “PSJ” yarim himoyachisi Vitinya ko‘rsatilmoqda. Bundan tashqari, Rafinya, Ashraf Hakimi va Muhammad Salah ham yuqori baholanmoqda.
Hakimi Chempionlar ligasidagi muvaffaqiyatlarda muhim rol o‘ynadi, Salah esa “Liverpul”ni Angliya chempionatida “Manchester Siti” ustidan g‘alabasiga olib keldi. Marosimda “Oltin to‘p”dan tashqari yosh futbolchiga beriladigan mukofot, eng yaxshi darvozabon uchun Lev Yashin nomidagi sovrin, yilning eng yaxshi murabbiyi uchun Yoxann Kroyf mukofoti va eng yaxshi klub uchun taqdirlash ham bo‘ladi.
Ushbu nominatsiyalar erkaklar va ayollar futboli bo‘yicha ham taqdim etiladi. Marosimni Niderlandiyaning afsonaviy futbolchisi Ruud Gullit olib boradi.
U 1987 yilda “Milan” safida “Oltin to‘p”ni qo‘lga kiritgan. Uning sherigi esa Britaniyalik teleboshlovchi Keyt Skott bo‘ladi.
Xalqaro manbalarga ko‘ra, g‘olib sovrinni braziliyalik Ronaldinyodan oladi. U 20 yil oldin birinchi va yagona marta “Oltin to‘p” sohibi bo‘lgan.
Qiziqarli faktlar orasida mukofot latundan yasalib, oltin bilan qoplanganligi va taxminan 12 kilogramm vaznga ega ekanligi bor. Uning tayyorlanish qiymati taxminan 3000 yevro, ammo bozor qiymati 500 ming yevrogacha yetishi mumkin.
“Oltin to‘p”ni faqat bitta darvozabon – Lev Yashin qo‘lga kiritgan. Mukofotni eng ko‘p “Barselona” va “Real” futbolchilari olgan, har biri 12 marta.
Rossiyalik futbolchilar orasida eng yuqori o‘rin Andrey Arshavinga tegishli bo‘lib, u 2008 yilda oltinchi o‘rinni egallagan. 2007 yilgacha mukofot faqat Yevropa futbolchilari uchun berilgan.
2022 yildan boshlab esa “Oltin to‘p” mavsum yakunlariga ko‘ra taqdim etiladi. 2025 yilgi “Oltin to‘p” kimga nasib etishini vaqt ko‘rsatadi.
Ushbu mukofot uchun asosiy nomzodlar qatorida Dembele, Yamal, Vitinya, Rafinya va Salah bor. Boshqa fikrlaringizni izohlarda qoldirishingiz mumkin.

Кому достанется "Золотой мяч" 2025 года?
В ближайшее время состоится одно из важных событий в мире футбола – церемония вручения «Золотого мяча» 2025 года. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Сайт Euro-Futbol.ru решил предоставить всю необходимую информацию об этом мероприятии. «Золотой мяч» – самая престижная индивидуальная награда в мире футбола.
Эта награда вручается с 1956 года известным французским журналом France Football. За несколько месяцев до церемонии организаторы объявляют 30 номинантов, после чего начинается голосование.
По результатам голосования определяется победитель. По традиции церемония проходит в театре «Шатле» в Париже.
В этом году награда будет вручена в 69-й раз, церемония начнется в понедельник, 22 сентября, в 21:00 по московскому времени. Мероприятие можно будет посмотреть в прямом эфире на платформе Okko Sport.
Рекордсменом по «Золотым мячам» является легендарный аргентинский нападающий Лионель Месси, который получил эту награду восемь раз. Также Месси держит рекорд по четырем подряд победам с 2009 по 2012 год.
На втором месте Криштиану Роналду с пятью «Золотыми мячами». По возрасту он не может превзойти Месси.
Среди трехкратных обладателей награды – Йохан Кройф, Мишель Платини и Марко ван Бастен. В этом году на «Золотой мяч» номинированы 30 лучших футболистов.
Большинство игроков представляют французский клуб «Пари Сен-Жермен» – всего девять футболистов. Этот клуб провел выдающийся сезон, выиграв Лигу чемпионов.
Основными фаворитами считаются нападающий «Пари Сен-Жермен» Усман Дембеле, вингер «Барселоны» Ламин Ямал и полузащитник «ПСЖ» Витинья. Кроме того, высоко оцениваются Рафиња, Ашраф Хакими и Мохамед Салах.
Хакими сыграл важную роль в успехах в Лиге чемпионов, а Салах привел «Ливерпуль» к победе над «Манчестер Сити» в чемпионате Англии. Помимо «Золотого мяча», на церемонии будут вручены награды молодому футболисту, лучшему вратарю – приз имени Льва Яшина, лучшему тренеру – премия Йохана Кройфа, а также лучшему клубу.
Эти номинации будут представлены как в мужском, так и в женском футболе. Ведущим церемонии станет легендарный нидерландский футболист Рууд Гуллит.
В 1987 году он выиграл «Золотой мяч» в составе «Милана». Его партнершей будет британская телеведущая Кейт Скотт.
По международным источникам, приз победителю вручит бразилец Роналдиньо. Он стал первым и единственным обладателем «Золотого мяча» 20 лет назад.
Интересные факты: награда изготовлена из латуни с покрытием из золота и весит примерно 12 килограммов. Стоимость изготовления составляет около 3000 евро, но рыночная цена может достигать 500 тысяч евро.
«Золотой мяч» получил только один вратарь – Лев Яшин. Наибольшее количество наград получили футболисты «Барселоны» и «Реала» – по 12 раз каждый.
Среди российских футболистов наивысшее достижение принадлежит Андрею Аршавину, занявшему шестое место в 2008 году. До 2007 года награда вручалась только европейским футболистам.
С 2022 года «Золотой мяч» вручается по итогам сезона. Время покажет, кому достанется «Золотой мяч» 2025 года.