Gvardiola: Edersonning uzoq to‘plarni uzatish mahorati
«Manchester Siti» bosh murabbiyi Xosep Gvardiola darvozabon Janluidji Donnarummaning o‘yini haqida fikr bildirdi va uni Ederson bilan taqqosladi. Bu haqda Euro-football.ru xabar berdi.
Italiyalik darvozabon sentabr oyining boshida «shaharliklar» safiga qo‘shildi. Yangi futbolchi jamoada avvalgi birinchi raqam Ederson o‘rnini egalladi, u esa «Fenerbaxche»ga ko‘chib o‘tgan edi.
Gvardiola ta’kidlashicha, dekabrdan buyon jamoaga to‘qqizta yangi futbolchi qo‘shilgan va ko‘plab mexanizmlarni hali o‘zlashtirish kerak. Darvozabonimiz raqib shaxsiy himoyada bo‘lganda erkin harakat qiladi.
Bosqichma-bosqich Donnarumma bunday vaziyatlardan foyda olishni o‘rganadi. U yaxshi uzatmalar bera oladi, garchi bu masofalar Edersonnikidek uzoq bo‘lmasa ham.
Ederson esa aynan shu jihatdan hech kim bilan taqqoslanmaydi, dedi Gvardiola City Reportga bergan intervyusida. Yakshanba kuni «Manchester Siti» Angliya Premer Ligasi doirasida «Arsenal»ga qarshi safarda o‘yinda 1:1 hisobida durang o‘ynadi.

Гвардиола: мастерство Эдерсона в дальних передачах
Главный тренер «Манчестер Сити» Хосеп Гвардиола высказался о игре вратаря Джанлуиджи Доннаруммы и сравнил его с Эдерсоном. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Итальянский вратарь присоединился к «горожанам» в начале сентября. Новый игрок занял место предыдущего первого номера Эдерсона, который перешёл в «Фенербахче».
По словам Гвардиолы, с декабря в команду пришли девять новых футболистов, и ещё предстоит освоить множество механизмов. Наш вратарь свободно действует, когда соперник находится под персональной опекой.
Постепенно Доннарумма научится использовать такие ситуации. Он умеет хорошо отдавать передачи, хотя эти передачи не такие длинные, как у Эдерсона.
Что касается Эдерсона, то в этом плане ему нет равных, — сказал Гвардиола в интервью City Report. В воскресенье «Манчестер Сити» сыграл в гостях с «Арсеналом» в рамках Английской Премьер-лиги, матч завершился вничью 1:1.