San-Siro stadionini to‘liq qayta qurish zarurati aytildi
Italiya klubi prezidenti Juzeppe Marotta «San-Siro» stadionining hozirgi holati haqida fikr bildirdi. Bu haqda Euro-football.ru xabar berdi.
U yaqin kelajakda «Inter» va «Milan» klublari tomonidan shahar hokimiyatidan sotib olinishi mumkinligini aytdi. Marottaning so‘zlariga ko‘ra, stadion endi Chempionlar Ligasi finalini qabul qilishga yaroqsiz, shuningdek, 2032 yilgi Yevropa chempionatini o‘tkazish uchun nomzodlardan biri bo‘la olmaydi.
Stadion eskirgan va doimiy ta’mirga muhtoj, bu esa uning zamonaviy talablar darajasida emasligini ko‘rsatadi. U «Uembli» stadionining buzilib, qayta qurilganini misol qilib keltirdi va «San-Siro» uchun ham shunday yangilanish zarurligini ta’kidladi.
Bundan tashqari, UEFA ikki oy oldin «Roma» va «Napoli» klublarining stadionlarini Yevropa chempionatini o‘tkazish uchun yaroqsiz deb topdi. Faqatgina «Yuventus» stadionini musobaqani qabul qilishga munosib deb hisoblashdi.
Ushbu holatlar «San-Siro» stadionining kelajakdagi taqdirini aniqlashda muhim omil bo‘lmoqda. Klub rahbarlari va shahar vakillari stadionni modernizatsiya qilish yoki yangisini qurish masalasini muhokama qilmoqda.
Stadion infratuzilmasini yaxshilash va xalqaro talablar darajasiga ko‘tarish uchun tezkor qarorlar qabul qilinishi zarur.

Необходимость полной реконструкции стадиона Сан-Сиро заявлена
Президент итальянского клуба Джузеппе Маротта высказался о текущем состоянии стадиона «Сан-Сиро». Об этом сообщает Euro-football.ru.
Он заявил, что в ближайшем будущем стадион может быть выкуплен у городских властей клубами «Интер» и «Милан». По словам Маротты, стадион больше не пригоден для проведения финала Лиги чемпионов, а также не может быть кандидатом на проведение чемпионата Европы 2032 года.
Стадион устарел и постоянно нуждается в ремонте, что свидетельствует о том, что он не соответствует современным требованиям. Он привёл в пример снос и реконструкцию стадиона «Уэмбли» и подчеркнул необходимость аналогичного обновления для «Сан-Сиро».
Кроме того, УЕФА два месяца назад признала стадионы клубов «Рома» и «Наполи» непригодными для проведения чемпионата Европы. Только стадион «Ювентус» был признан подходящим для проведения соревнований.
Эти обстоятельства являются важным фактором при определении будущего стадиона «Сан-Сиро». Руководители клубов и представители города обсуждают вопрос модернизации стадиона или строительства нового.
Необходимо принять оперативные решения для улучшения инфраструктуры стадиона и поднятия её до международных стандартов.