Fransiya futbolchilari "Oltin to‘p"da Italiyadan oldinda
PSJ jamoasining hujumchisi Usmon Dembele "Oltin to‘p" mukofotining sohibi bo‘ldi. Bu haqda Euro-football.ru xabar berdi.
Uning Parij klubining rivojlanishiga qo‘shgan beqiyos hissasi munosib baholandi. Dembele dunyo futbolidagi eng nufuzli shaxsiy mukofotni qo‘lga kiritgan oltinchi fransuz futbolchisi bo‘ldi.
Oldin bu mukofotni Reymon Kopa, Mishel Platini (uch marta), Jan-Pyer Papen, Zinodin Zidan va Karim Benzema olgan edi. Shu tariqa, Fransiya Italiya va boshqa davlatlarni ortda qoldirib, beshta futbolchisi bilan "Oltin to‘p" sovrindori bo‘lgan davlatlar orasida yetakchilik qildi.
Eslatib o‘tish lozimki, Usmon Dembele ilgari Dortmundning "Borussiya" va Barselona klublarida ham o‘ynagan. Uning tajribasi va mahorati yangi jamoasida katta natijalarga erishishga yordam berdi.
Bu mukofot futbolchining shaxsiy va jamoaviy muvaffaqiyatlarini tasdiqlaydi hamda uning kelajakdagi faoliyatiga katta turtki bo‘ladi. Dembele futbol olamida o‘zining o‘rnini mustahkamlab, yosh avlod uchun namuna bo‘lib xizmat qilmoqda.

Футболисты Франции опережают Италию в "Золотом мяче"
Нападающий команды ПСЖ Усман Дембеле стал обладателем награды «Золотой мяч». Об этом сообщил Euro-football.ru.
Его неоценимый вклад в развитие парижского клуба был достойно оценён. Дембеле стал шестым французским футболистом, завоевавшим самую престижную индивидуальную награду в мировом футболе.
Ранее эту награду получали Реймонд Копа, Мишель Платини (трижды), Жан-Пьер Папен, Зинедин Зидан и Карим Бензема. Таким образом, Франция обошла Италию и другие страны, став лидером среди государств с пятью обладателями «Золотого мяча».
Стоит отметить, что Усман Дембеле ранее выступал за клубы «Боруссия» Дортмунд и «Барселона». Его опыт и мастерство помогли добиться больших успехов в новой команде.
Эта награда подтверждает личные и командные достижения футболиста и станет мощным стимулом для его дальнейшей карьеры. Дембеле укрепляет своё положение в футбольном мире и служит примером для молодого поколения.