Ekvatorial Gvineya milliy terma jamoasining bosh murabbiyi Xuan Michu o‘z lavozimidan ozod etildi. Bu haqda Euro-football.ru xabar berdi.
Bu haqda mahalliy futbol federatsiyasining ijtimoiy tarmoqlardagi rasmiy sahifalarida xabar berildi. Michu va bir nechta futbolchilar jamoadagi sharoitlarning yomonligi va moliyalashtirishning yetarli emasligidan norozi bo‘lib, norozilik namoyishi o‘tkazishdi.
Natijada, jamoaning Malavi bilan bo‘lib o‘tishi lozim bo‘lgan Jahon chempionati saralash o‘yini bekor qilindi. Ushbu voqea terma jamoa tarkibida o‘zgarishlarga sabab bo‘ldi.
13 oktabr kuni Ekvatorial Gvineya terma jamoasi 10 ochko bilan guruhda beshinchi o‘rinda borayotgan holda, 14 ochko bilan uchinchi o‘rinni egallagan Liberiya jamoasi bilan uchrashadi. Malavi bilan o‘yinning taqdiriga keyinchalik aniqlik kiritiladi.
Guruhda birinchi o‘rinni egallagan Tunis terma jamoasi to‘g‘ridan-to‘g‘ri Jahon chempionatiga yo‘l olgan. Bu holatlar Ekvatorial Gvineya futboli uchun muhim o‘zgarishlar va yangi sinovlar davrining boshlanishi sifatida baholanmoqda.

Главный тренер национальной сборной Экваториальной Гвинеи по футболу ушёл в отставку
Главный тренер национальной сборной Экваториальной Гвинеи Хуан Мичу был освобождён от своей должности. Об этом сообщил Euro-football.ru.
Об этом было объявлено на официальных страницах местной футбольной федерации в социальных сетях. Мичу и несколько футболистов выразили недовольство плохими условиями в команде и недостаточным финансированием, проведя акцию протеста.
В результате был отменён матч отборочного турнира чемпионата мира с Малави, который должен был состояться. Это событие привело к изменениям в составе сборной.
13 октября сборная Экваториальной Гвинеи встретится с командой Либерии, занимающей третье место в группе с 14 очками, в то время как Экваториальная Гвинея идёт пятой с 10 очками. Судьба матча с Малави будет определена позже.
Сборная Туниса, занявшая первое место в группе, напрямую вышла на чемпионат мира. Эти события рассматриваются как начало важного периода изменений и новых испытаний для футбола Экваториальной Гвинеи.