Islandiya Fransiyani durang o‘ynashga majbur qildi
Islandiya va Fransiya terma jamoalari 2026 yilgi Jahon chempionati saralash bosqichi doirasida o‘zaro o‘yinni o‘tkazdi. Bu haqda Euro-football.ru xabar berdi.
Ushbu Evropa saralash uchrashuvi 13 oktyabr kuni bo‘lib o‘tdi. O‘yinning protokoli shunday: Islandiya 2, Fransiya 2 hisobida durang o‘ynadi.
Islandiya jamoasining birinchi goli 39-daqiqada Viktor Palsson tomonidan kiritildi. Fransiya jamoasi 63-daqiqada Kris Nkunku hisobni tenglashtirdi.
Keyin 68-daqiqada Jan-Filipp Mateta Fransiyaga ustunlik berdi. Ammo 70-daqiqada Kristian Xlinsson Islandiyaga yana tenglikni qaytardi.
O‘yinda Islandiya terma jamoasi tarkibida Elias-Rafn Olafsson, Viktor Palsson, Sverrir Ingason, Daniel Gretarsson, Logi Tomaso va boshqalar maydonga tushdi. Fransiya jamoasida esa Mayk Menyan, Jul Kunde, Vilyam Saliba, Dayo Upamekano, Luka Din, Kadio Kone va boshqalar ishtirok etdi.
Fransiya jamoasi birinchi o‘yinda Ozarbayjon ustidan 3:0 hisobida g‘alaba qozonganidan so‘ng, guruhdagi asosiy raqibiga qarshi maydonga chiqdi. Biroq asosiy hujumchi Kilian Mbappe jarohat tufayli o‘yinda qatnashmadi.
O‘yinning boshida Fransiya hujumchilari, xususan, Mayk Olise yaxshi imkoniyatlar yaratdi. Ularning birinchi vaziyatida Nkunku to‘pni darvozaga yo‘llashga muvaffaq bo‘lmadi.
Islandiya jamoasi esa o‘yin oxirida gol urib, hisobni tenglashtirdi. Shu tariqa, o‘yin teng natija bilan yakunlandi.
Bu natija bilan Ukraina terma jamoasi guruhda birinchi o‘ringa chiqib, Jahon chempionatiga to‘g‘ridan-to‘g‘ri yo‘l oldi. Endi Fransiya va Ukraina o‘rtasida faqat uch ochko farq bor.

Исландия заставила Францию сыграть вничью
Сборные Исландии и Франции провели матч в рамках отборочного этапа чемпионата мира 2026 года. Об этом сообщил Euro-football.ru.
Этот европейский отборочный матч состоялся 13 октября. Протокол игры следующий: Исландия сыграла вничью с Францией со счётом 2:2.
Первый гол сборной Исландии забил Виктор Пальссон на 39-й минуте. Сборная Франции сравняла счёт на 63-й минуте благодаря Крису Нкунку.
Затем на 68-й минуте Жан-Филипп Матета вывел Францию вперёд. Однако на 70-й минуте Кристиан Хлинссон вновь сравнял счёт для Исландии.
В составе сборной Исландии на поле вышли Элиас-Рафн Олафссон, Виктор Пальссон, Свейрир Ингасон, Даниэль Гретарссон, Логи Томасо и другие. Во французской команде сыграли Майк Менян, Жюль Кунде, Вильям Салиба, Дайо Упамекано, Лука Дин, Кадио Конэ и другие.
После победы Франции со счётом 3:0 над Азербайджаном в первом матче, команда вышла на поле против основного соперника в группе. Однако основной нападающий Килиан Мбаппе не участвовал в игре из-за травмы.
В начале матча французские нападающие, в частности Майк Олисе, создали хорошие моменты. В первом случае Нкунку не удалось отправить мяч в ворота.
Сборная Исландии забила гол в конце игры, сравняв счёт. Таким образом, матч завершился ничьей.
С этим результатом сборная Украины вышла на первое место в группе и напрямую квалифицировалась на чемпионат мира. Теперь между Францией и Украиной всего три очка разницы.