Afrikadan to‘rtta jamoa qit’alararo playoff bosqichida
Afrika futbol konfederatsiyasi (CAF) 2026 yilgi jahon chempionati uchun barcha to‘g‘ridan-to‘g‘ri 9 ta yo‘llanmani taqsimladi. Bu haqda Euro-football.ru xabar berdi.
Ushbu yo‘llanmalarni Misr, Senegal, Janubiy Afrika Respublikasi, Kaboverde, Marokash, Kot-d’Ivuar, Jazoir, Tunis va Ghana milliy terma jamoalari qo‘lga kiritdi. Ushbu jamoalar o‘z guruhlarida birinchi o‘rinni egallashdi.
Noyabr oyida Afrika saralash bosqichida guruhlarda ikkinchi o‘rinni olgan to‘rt eng yaxshi jamoa o‘rtasida interkontinental pley-off o‘yinlari uchun bitta yo‘llanma uchun musobaqa o‘tkaziladi. Ushbu juftliklar quyidagicha: Gabon – Nigeriya va Demokratik Respublika Kongo – Kamerun.
Yarim final o‘yinlari 13 noyabrda, final o‘yini esa 16 noyabrda bo‘lib o‘tadi. Ushbu kichik pley-off g‘olibi bahorda interkontinental pley-off o‘yinlarida ishtirok etadi.
Hozirga qadar jahon chempionatining 28 ishtirokchisi aniqlandi. To‘liq ro‘yxatga ega bo‘lish uchun rasmiy manbalarga murojaat qilish mumkin.
Bu saralash bosqichlari va pley-off o‘yinlari jahon chempionatiga yo‘llanma olish uchun muhim ahamiyatga ega.

Четыре команды из Африки в межконтинентальном плей-офф
Конфедерация африканского футбола (CAF) распределила все 9 прямых путёвок на чемпионат мира 2026 года. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Эти путёвки получили национальные сборные Египта, Сенегала, Южной Африки, Кабо-Верде, Марокко, Кот-д’Ивуара, Алжира, Туниса и Ганы. Эти команды заняли первые места в своих группах.
В ноябре среди четырёх лучших команд, занявших вторые места в группах африканского отборочного этапа, пройдёт турнир за одну путёвку в межконтинентальный плей-офф. Пары следующие: Габон – Нигерия и Демократическая Республика Конго – Камерун.
Полуфинальные матчи состоятся 13 ноября, финал – 16 ноября. Победитель этого мини-плей-офф весной примет участие в межконтинентальных плей-офф.
На данный момент определились 28 участников чемпионата мира. Для полного списка можно обратиться к официальным источникам.