Ronaldu dubli bilan rekord o‘rnatdi, Portugaliya durang o‘ynadi
Portugaliya va Vengriya terma jamoalari 2026 yilgi Jahon chempionati saralash bosqichi doirasida o‘zaro bahs olib bordi. Bu haqda Euro-football.ru xabar berdi.
Ushbu Yevropa saralash o‘yini 14 oktabr kuni bo‘lib o‘tdi. O‘yinda dastlab 8-daqiqada Vengriya futbolchisi Attila Salaiy burchak zarbasidan foydalanib, hisobni ochdi.
Portugaliya terma jamoasi esa birinchi bo‘limda Krishtianu Ronaldu hisobni tenglashtirdi va 45-daqiqada yana bir bor hisobni o‘z foydasiga o‘zgartirdi. Ikkinchi bo‘limda Vengriya futbolchisi Dominik Soboslay o‘yinni qayta tenglashtirdi.
O‘yinda Portugaliya himoyasida Diogu Koshta, Nelson Semedu, Ruben Diash, Renatu Veyga va Nunu Mendesh maydonga tushdi. O‘yin davomida Nunu Tavaresh, Ruben Neves, Joau Felish, Vitinya, Bernardu Silva, Bruno Fernandesh, Joau Palinya, Pedru Netu, Fransishku Konseyso va Krishtianu Ronaldu ham maydonga kirdi.
Zaxiradan Fransishku Trinkau, Ruy Silva, Pedru Gonsalves, Diogu Dalot, Mateus Nunes va Antoniu Silva o‘rin oldi. O‘yinning so‘nggi daqiqalarida Vengriya futbolchilari hujum qilib, hisobni tenglashtirishga muvaffaq bo‘ldi.
Portugaliya jamoasi esa hali ham to‘g‘ridan-to‘g‘ri yo‘llanmani qo‘lga kiritmagan bo‘lsa-da, Krishtianu Ronaldu yetakchiligida jahon chempionatida ishtirok etishga umid qilmoqda. Hozircha saralash bosqichida Vengriya terma jamoasi ham birinchi o‘rinni egallash uchun nazariy imkoniyatlarga ega.
Jami o‘yinda kuchli raqobat va qiziqarli vaziyatlar ko‘p bo‘ldi. Portugaliya terma jamoasi o‘z maydonida o‘yinni boshqarishga harakat qilgani bilan, himoyada ayrim kamchiliklar sabab hisobni saqlab qolishga qiynaldi.
Vengriya terma jamoasi esa o‘z imkoniyatlaridan samarali foydalandi va o‘yinni teng yakunlashga erishdi. Ushbu o‘yin saralash bosqichidagi vaziyatni yanada murakkablashtirdi va keyingi o‘yinlarda har ikki jamoa uchun muhim ahamiyat kasb etadi.

Роналду установил рекорд с дублем, Португалия сыграла вничью
Сборные Португалии и Венгрии провели матч в рамках отборочного этапа чемпионата мира 2026 года. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Этот европейский отборочный матч состоялся 14 октября. В начале игры, на 8-й минуте, венгерский футболист Аттила Салай воспользовался угловым и открыл счёт.
Сборная Португалии в первом тайме сравняла счёт благодаря Криштиану Роналду, который на 45-й минуте вывел команду вперёд. Во втором тайме венгерский футболист Доминик Собослай вновь сравнял счёт.
В составе Португалии на поле вышли Диогу Кошта, Нельсон Семеду, Рубен Диаш, Ренату Вейга и Нуну Мендеш. В ходе игры также вышли Нуну Тавареш, Рубен Невеш, Жоау Феликс, Витинья, Бернарду Силва, Бруну Фернандеш, Жоау Палинья, Педру Нету, Франшишку Консейсау и Криштиану Роналду.
Со скамейки запасных вышли Франшишку Тринкау, Руй Силва, Педру Гонсалвеш, Диогу Далот, Матеус Нунес и Антониу Силва. В последние минуты матча венгерские футболисты атаковали и сумели сравнять счёт.
Хотя сборная Португалии ещё не обеспечила прямую путёвку, команда под руководством Криштиану Роналду надеется принять участие в чемпионате мира. Пока что у сборной Венгрии также есть теоретические шансы занять первое место на отборочном этапе.
В матче было много напряжённой борьбы и интересных моментов. Несмотря на попытки португальской команды контролировать игру на своём поле, некоторые ошибки в обороне затруднили сохранение результата.
Сборная Венгрии эффективно использовала свои возможности и добилась ничейного результата. Эта игра усложнила ситуацию в отборочном этапе и будет иметь важное значение для обеих команд в следующих матчах.