Ndong diskvalifikatsiya qilindi, o‘yinlarda qatnashmaydi
Rossiya Futbol Federatsiyasi KDK “Krasnodar” va “Ahmat” jamoalari o‘rtasidagi so‘nggi Premyer-liga uchrashuvida Eduard Spertsyan va Usmon Ndong o‘rtasida yuzaga kelgan mojaro bo‘yicha ishni ko‘rib chiqdi. Bu haqda Euro-football.ru xabar berdi.
Ushbu voqea natijasida Ndong maydondan haydaldi va uning agressiv harakatlari sabab ikki o‘yinlik diskvalifikatsiya jazosiga hukm qilindi. Biroq, bu jazo shartli tarzda bir o‘yin uchun qo‘llanildi.
Ndongning harakati Spertsyan tomonidan aytilgan haqoratlar ta’sirida sodir bo‘lgan, ammo bu irqchilik asosida emasligi ta’kidlandi. “Krasnodar” jamoasi kapitaniga 150 ming rubl miqdorida jarima solindi.
Eslatib o‘tamiz, “Krasnodar” o‘z maydonida “Ahmat”ni 2:0 hisobida mag‘lub etdi. Hozirda “Krasnodar” Premyer-liga turnir jadvalida uchinchi o‘rinda bormoqda.
Ushbu qaror futbol o‘yinlari qoidalarini hurmat qilish va sportchilik ruhini saqlash maqsadida qabul qilindi. Kelgusida shunday holatlarning oldini olish uchun barcha jamoalar va futbolchilar ehtiyotkorlik bilan harakat qilishlari zarur.

Ндонг дисквалифицирован, в играх не участвует
Контрольно-дисциплинарный комитет Российской футбольной федерации рассмотрел дело по инциденту между Эдуардом Спертсяном и Усманом Ндонгом в последнем матче Премьер-лиги между командами «Краснодар» и «Ахмат». Об этом сообщает Euro-football.ru.
В результате данного инцидента Ндонг был удалён с поля и получил дисквалификацию на два матча за агрессивные действия. Однако наказание было условно применено на один матч.
Действия Ндонга произошли под воздействием оскорблений со стороны Спертсяна, но было подчеркнуто, что это не носило расистского характера. Капитан команды «Краснодар» был оштрафован на 150 тысяч рублей.
Напомним, что «Краснодар» на своём поле победил «Ахмат» со счётом 2:0. В настоящее время «Краснодар» занимает третье место в турнирной таблице Премьер-лиги.
Это решение было принято с целью уважения правил футбольных матчей и сохранения спортивного духа. В дальнейшем для предотвращения подобных случаев все команды и футболисты должны действовать осторожно.