Grozni shahridagi "Ahmat" klubi bosh murabbiyi Stanislav Cherchesov legionerlar soni bo‘yicha kelajakdagi o‘zgarishlar haqida fikr bildirdi. Bu haqda Euro-football.ru xabar berdi.
Sport vazirligi rejalashtirishicha, 2028-2029 yilgi mavsumga kelib legionerlar soni arizada 10 nafarga, maydonda esa 5 nafarga kamaytiriladi. Cherchesovning so‘zlariga ko‘ra, legionerlar limiti bo‘lishi kerak, biroq uning qanday bo‘lishi muhim.
Jamoani boshqarish oson bo‘lmaydi, ammo qabul qilingan qarorga rioya qilinadi va ishlar davom ettiriladi. Rossiya chempionatining rasmiy saytida e’lon qilingan "Ahmat" jamoasi tarkibida 12 nafar xorijiy fuqarolar bor.
Ularning ayrimlari Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqi mamlakatlaridan bo‘lib, ularga limiti tatbiq etilmaydi. Bu holat legionerlar soni bo‘yicha yangi tartibga qanday ta’sir qilishi hozircha aniq emas.
Umuman olganda, legionerlar sonining kamayishi jamoalarning tarkibini yangilash va milliy futbolchilarni rivojlantirishga turtki bo‘lishi kutilmoqda. Shu bilan birga, yangi qoidalar murabbiylar uchun qo‘shimcha qiyinchiliklar yaratishi mumkin.

Черчесов выразил недовольство сокращением лимита на легионеров
Главный тренер клуба "Ахмат" из Грозного Станислав Черчесов высказался о будущих изменениях в количестве легионеров. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По планам Министерства спорта, к сезону 2028-2029 количество легионеров в заявке будет сокращено до 10 человек, а на поле — до 5. По словам Черчесова, лимит на легионеров должен быть, но важно, каким именно он будет.
Управлять командой будет непросто, но принятое решение будет соблюдаться, и работа продолжится. На официальном сайте чемпионата России в составе команды "Ахмат" заявлены 12 иностранных граждан.
Некоторые из них являются гражданами стран Евразийского экономического союза, на которых лимит не распространяется. Как это повлияет на новый порядок по количеству легионеров, пока неизвестно.
В целом ожидается, что сокращение числа легионеров станет стимулом для обновления состава команд и развития национальных футболистов. Вместе с тем новые правила могут создать дополнительные трудности для тренеров.