Cherchesov: murabbiylikda faqat futbolchi bo‘lish shart emas
«Ахмат» jamoasining bosh murabbiyi Stanislav Cherchesov murabbiylik faoliyati haqida fikr bildirdi. Bu haqda Euro-football.ru xabar berdi.
Cherchesovning so‘zlariga ko‘ra, u ilgari o‘yinchi bo‘lmagan hamkasblariga nisbatan salbiy munosabatda emas. U faqat maydonda o‘ynaganlar murabbiy bo‘lishi mumkin degan fikrga qo‘shilmaydi.
Murabbiylikda har bir insonning o‘ziga xos yondashuvi va malakasi muhim hisoblanadi. Faqat futbolchi bo‘lganlar yaxshi murabbiy bo‘ladi degan noto‘g‘ri qarash mavjud.
Pedagogika sohasidagi bilim va tajriba ham katta ahamiyatga ega. Hozirda «Ahmat» Moskva «Dinamo» jamoasiga qarshi bo‘lib o‘tadigan Premyer-liga 12-tur o‘yini uchun tayyorgarlik ko‘rmoqda.
Ushbu uchrashuv 19 oktabr, yakshanba kuni bo‘lib o‘tadi. Hozirgi paytda «Ahmat» jamoasi musobaqa jadvalida to‘qqizinchi o‘rinda turibdi.
Cherchesov jamoani avgust oyida boshqara boshlagach, «Ahmat»ning natijalari sezilarli darajada yaxshilandi. Bu esa murabbiyning jamoaga ijobiy ta’sir ko‘rsatganidan darak beradi.

Черчесов: в тренерской деятельности необязательно быть только футболистом
Главный тренер команды «Ахмат» Станислав Черчесов высказался о своей тренерской деятельности. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По словам Черчесова, он не относится негативно к своим коллегам, которые ранее не были игроками. Он не согласен с мнением, что тренером могут быть только те, кто играл на поле.
В тренерской работе важен индивидуальный подход и квалификация каждого человека. Существует ошибочное мнение, что хорошим тренером может быть только бывший футболист.
Знания и опыт в области педагогики также имеют большое значение. В настоящее время «Ахмат» готовится к 12-му туру Премьер-лиги, в котором сыграет против московского «Динамо».
Этот матч состоится в воскресенье, 19 октября. В настоящее время команда «Ахмат» занимает девятое место в турнирной таблице.
С тех пор как Черчесов начал руководить командой в августе, результаты «Ахмата» значительно улучшились. Это свидетельствует о положительном влиянии тренера на команду.