Arshavin Spertsyan va Ndong yarashgani haqida gapirdi
Rossiya terma jamoasi sobiq futbolchisi Andrey Arshavin Usman Ndong va Eduard Spertsyan o‘rtasidagi mojaro yuzasidan fikr bildirdi. Bu haqda Euro-football.ru xabar berdi.
Tomonlar o‘zaro yarashgani sababli Rossiya Futbol Ittifoqining intizomiy qo‘mitasi irqchilik da’vosini ko‘rib chiqmadi. Aniqlanishicha, irqiy haqoratlar bo‘lmagan.
Arshavin tomonlar yarashganidan mamnunligini bildirar ekan, hakam o‘yinchilarga sariq kartochka ko‘rsatishi kerak edi, deb hisoblaydi. U to‘g‘ridan-to‘g‘ri efirda ushbu voqeani kuzatganini aytdi va hakam Ndongni maydondan haydashda xato qilganini ta’kidladi.
Spertsyan ham kamida shunday harakat qilgan, ammo Ndong biroz kuchliroq va balandroq bo‘lgani uchun uning yelkasidan chiqqan zarba Edikning yuziga tegib qolgan. Mojarodan so‘ng Usman Ndong maydondan haydaldi va «Axmat» jamoasi futbolchisi ikki o‘yindan chetlatildi, ulardan biri shartli hisoblanadi.

Аршавин рассказал о примирении Спертсяна и Ндонга
Бывший футболист сборной России Андрей Аршавин высказался по поводу конфликта между Усманом Ндонгом и Эдуардом Спертсяном. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Поскольку стороны помирились, дисциплинарный комитет Российского футбольного союза не рассматривал обвинения в расизме. Выяснилось, что расистских оскорблений не было.
Аршавин выразил удовлетворение примирением сторон и считает, что судья должен был показать игрокам жёлтую карточку. Он отметил, что наблюдал за этим событием в прямом эфире и подчеркнул, что судья ошибся, не удалив Ндонга с поля.
Спертсян тоже действовал примерно так же, но поскольку Ндонг был немного сильнее и выше, удар с его плеча попал Эдику в лицо. После конфликта Усман Ндонг был удалён с поля, а футболист команды «Ахмат» получил дисквалификацию на два матча, один из которых условный.