Kuraniy: Rossiyada legioner cheklovi futbolga to‘siq
U futbolga qo‘shimcha cheklovlar hech qachon yoqmaganini ta’kidladi. Futbolchilar maydonda erkin o‘ynashni xohlashlarini aytib, bunday cheklovlarning faqat to‘siq bo‘lishini bildirdi.
Avvalroq Rossiya sport vazirligi xorijlik futbolchilarga qo‘yiladigan cheklovlarni qat’iylashtirishni rejalashtirayotgani ma’lum bo‘ldi. Yangi qoidaga ko‘ra, maydonda beshta xorijlik futbolchi, jami esa ro‘yxatda o‘n nafargacha bo‘lishi kerakligi taklif qilinmoqda.
Hozirgi vaqtda amalda bo‘lgan qoidalarga ko‘ra, jamoa tarkibida maydonda sakkiz nafar legioner o‘ynashi mumkin, ro‘yxatda esa o‘n uch nafargacha xorijlik futbolchi bo‘lishiga ruxsat berilgan. Bu o‘zgarishlar Rossiya chempionatining rivojlanishi va mahalliy futbolchilarga ko‘proq imkoniyat yaratish maqsadida amalga oshirilishi kutilmoqda.
Futbol jamoalari va muxlislar orasida bu masala bo‘yicha turli fikrlar mavjud. Shu bilan birga, xorijlik futbolchilarning maydondagi roli va ularning soni haqida kelgusida ham muhokamalar davom etishi ehtimoldan xoli emas.

Кураний: Ограничение легионеров в России мешает футболу
Бывший игрок команды «Динамо» из столицы Кевин Курани высказал своё мнение о ужесточении ограничений для иностранных футболистов в Российской Премьер-лиге. Об этом сообщил Euro-football.ru.
Он подчеркнул, что никогда не поддерживал дополнительные ограничения в футболе. Футболисты хотят свободно играть на поле, и такие ограничения лишь создают препятствия.
Ранее стало известно, что Министерство спорта России планирует ужесточить ограничения для иностранных футболистов. Согласно новому правилу, на поле должно находиться не более пяти иностранных игроков, а в заявке — не более десяти.
В настоящее время по действующим правилам в составе команды на поле могут играть восемь легионеров, а в заявке разрешено иметь до тринадцати иностранных футболистов. Ожидается, что эти изменения будут направлены на развитие российского чемпионата и создание большего количества возможностей для местных футболистов.
Среди футбольных команд и болельщиков существуют разные мнения по этому вопросу. При этом обсуждения роли и количества иностранных футболистов на поле, вероятно, продолжатся и в будущем.