RFU ekspertlari SSKA va "Spartak" derbisini tahlil qildi
Rossiya futbol ittifoqining ekspert-hakamlik komissiyasi (EHK RFU) CSKA va Spartak o‘rtasidagi derbida yuzaga kelgan ikki vaziyatni ko‘rib chiqdi. Bu haqda Euro-football.ru xabar berdi.
Komissiyaning xulosalari RFU rasmiy saytida e’lon qilindi. EHK RFU Artyom Chistyakovning VAR signalidan so‘ng Spartak darvozasiga belgilangan penalti qarorini qo‘llab-quvvatladi.
Komissiya fikricha, Zhedson Alerandro bilan ehtiyotsiz aloqaga kirishgan, bu esa CSKA o‘yinchisining to‘pga harakatlanish imkoniyatiga ta’sir qilgan. Qoidabuzarlik jarima maydonchasi chizig‘ida, ya’ni uning ichida sodir bo‘lganligi aniqlangan.
Biroq, komissiya VAR protokolining noto‘g‘ri qo‘llanilganini ta’kidladi. Qoidabuzarlik joyi aniqlangach, hakamni monitor oldiga chaqirish shart emas edi.
Shuningdek, komissiya hakamning 70-daqiqada CSKA darvozasiga penalti belgilamaslik qarorini ham qo‘llab-quvvatladi. Chunki Enrique Karmo qoidalarga rioya qilgan va to‘pga odilona harakat qilgan.

Эксперты РФС проанализировали дерби ЦСКА и "Спартак"
Экспертно-судейская комиссия Российского футбольного союза (ЭСК РФС) рассмотрела два эпизода, возникших в дерби между ЦСКА и Спартаком. Об этом сообщил Euro-football.ru.
Заключения комиссии опубликованы на официальном сайте РФС. ЭСК РФС поддержала решение о назначении пенальти в ворота Спартака после сигнала VAR Артёмом Чистяковым.
По мнению комиссии, Жедсон вступил в неосторожный контакт с Алейрандро, что повлияло на возможность игрока ЦСКА двигаться к мячу. Нарушение произошло на линии штрафной площади, то есть внутри неё.
Однако комиссия отметила неправильное применение протокола VAR. После определения места нарушения не было необходимости вызывать судью к монитору.
Также комиссия поддержала решение судьи не назначать пенальти в ворота ЦСКА на 70-й минуте, так как Энрике Кармо действовал в соответствии с правилами и честно играл с мячом.