RFS hakami Levnikovning penalti qarori noto‘g‘ri chiqdi
Rossiya futbol ittifoqining ekspert-hakamlar komissiyasi «Dinamo» va «Lokomotiv» jamoalari o‘rtasidagi derbi uchrashuvining 38-daqiqasida yuzaga kelgan vaziyatni ko‘rib chiqdi. Bu haqda Euro-football.ru xabar berdi.
Shu paytda hakam Kirill Levnikov VAR signali asosida «oq-ko‘k» jamoasi darvozasiga penalti belgilagandi. Komissiya yakdil fikricha, Levnikovning qarori xato bo‘lgan.
Aniqlanishicha, Kaseres Rudenko bilan bog‘liq qoidabuzarlik qilmagan. Qo‘lning orqaga tegishi «Lokomotiv» o‘yinchisining harakatini davom ettirish imkoniyatiga ta’sir ko‘rsatmagan.
Shuningdek, ekspertlar VAR tomonidan taqdim etilgan takroriy ko‘rsatma yetarlicha sifatli emasligini ta’kidlab, hakamga vaziyatning kuchi va ta’sirini to‘g‘ri baholashda qiyinchilik tug‘ilgani qayd etildi. Uchrashuvda «Dinamo» o‘z maydonida «Lokomotiv»ga 3:5 hisobida mag‘lub bo‘ldi.

Решение арбитра РПЛ Левникова о пенальти оказалось ошибочным
Экспертная комиссия судей Российского футбольного союза рассмотрела ситуацию, возникшую на 38-й минуте дерби между командами «Динамо» и «Локомотив». Об этом сообщил Euro-football.ru.
В этот момент судья Кирилл Левников на основании сигнала VAR назначил пенальти в ворота команды «бело-голубых». По единогласному мнению комиссии, решение Левникова было ошибочным.
Выяснилось, что Касерес не совершал нарушение правил в отношении Руденко. Касание руки сзади не повлияло на возможность продолжения действия игрока «Локомотива».
Кроме того, эксперты отметили, что повтор VAR, предоставленный судьям, был недостаточно качественным, что затруднило правильную оценку силы и влияния ситуации. В матче «Динамо» на своем поле уступило «Локомотиву» со счетом 3:5.