Saudiya Arabistoni futbol chempionati katta maqsadlarni ko‘zlab, jahon futbolidagi yulduzlarni jalb qilishni davom ettirmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu safar gap faqat bir-ikki mashhur futbolchi haqida emas, balki Yevropaning turli klublarida faoliyat olib borayotgan 50 nafarga yaqin yulduz futbolchilarning nomzod sifatida ko‘rib chiqilayotgani haqida bormoqda. TalkSport nashri va insayder Ben Jeykobsning ma’lumotlariga ko‘ra, Saudiya ligasi Muhammad Saloh, Brunu Fernandesh, Vinisius Junior, Robert Levandovski va Kazemiro kabi mashhur futbolchilarni o‘z safiga qo‘shish niyatida.
Bu harakatlar faqat shon-shuhrat uchun emas, balki ligani haqiqiy xalqaro darajadagi brendga aylantirish maqsadida amalga oshirilmoqda. Bu rejalar ortida esa aniq strategiya bor.
Saudiyaliklar 2027 yilda Krishtianu Ronalduning faoliyatini yakunlashi mumkinligini hisobga olib, liganing mashhurligi pasayib ketmasligini ta’minlashni istashmoqda. Ya’ni, Ronaldusiz ham stadionlar to‘lib-toshishi va telekanallar orqali o‘yinlarga bo‘lgan qiziqish saqlanib qolishi kerak.
Shuningdek, yana bir qiziqarli taklif muhokama qilinmoqda: Ronalduning “An-Nasr” klubidagi ulushini oshirib, uni klubning hammuassisi sifatida faolroq jalb qilish. Bu orqali Ronalduning maydondagi ishtiroki kamaygan taqdirda ham, uning rahbar sifatidagi roli ortishi mumkin.
Bu usul liganing brend sifatida o‘z jozibasini yo‘qotmasligi uchun qo‘llanilayotgan strategik yondashuvdir. Umuman olganda, Saudiya chempionati kelajak uchun katta rejalar tuzmoqda.
Endi asosiy savol – qaysi yulduz futbolchilar ushbu takliflarga rozi bo‘ladi? Muxlislar uchun esa yozgi transfer oynasi bu yil odatdagidan ko‘ra qiziqroq kechishi kutilmoqda.

Саудовская лига привлекает звезд футбола
Чемпионат Саудовской Аравии по футболу продолжает привлекать звёзд мирового футбола, преследуя большие цели. Об этом сообщает Zamin.uz.
На этот раз речь идёт не только об одном-двух известных футболистах, а о почти 50 звёздах, выступающих в различных клубах Европы, которые рассматриваются в качестве кандидатов. По данным издания TalkSport и инсайдера Бена Джейкобса, саудовская лига намерена привлечь таких известных футболистов, как Мохамед Салах, Бруну Фернандеш, Винисиус Жуниор, Роберт Левандовски и Каземиро.
Эти действия предпринимаются не только ради славы, но и с целью превратить лигу в настоящий международный бренд. За этими планами стоит чёткая стратегия.
Саудовцы учитывают, что Криштиану Роналду может завершить карьеру в 2027 году, и хотят обеспечить, чтобы популярность лиги не снизилась. То есть даже без Роналду стадионы должны оставаться заполненными, а интерес к матчам на телевидении — сохраняться.
Кроме того, обсуждается ещё одно интересное предложение: увеличить долю Роналду в клубе «Ан-Наср» и активнее привлекать его в качестве соучредителя клуба. Таким образом, даже если его участие на поле уменьшится, его роль как руководителя может возрасти.
Этот метод является стратегическим подходом, применяемым для того, чтобы лига не потеряла свою привлекательность как бренд. В целом, чемпионат Саудовской Аравии строит большие планы на будущее.
Теперь главный вопрос — какие звёздные футболисты согласятся на эти предложения? Для болельщиков ожидается, что летнее трансферное окно в этом году пройдёт более интересно, чем обычно.