Turkiya Superligasining 20-turida chempionlik poygasi, yevrokubok yo‘llanmalari uchun kurash va to‘purarlar bellashuvi yanada qizg‘in tus oldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu turda O‘zbekiston milliy terma jamoasi yetakchilari Eldor Shomurodov va Abbosbek Fayzullayev o‘ynayotgan "Istanbul Bashakshehir" jamoasi o‘z maydonida "Rizespor"ni qabul qildi. O‘yinda Shomurodov boshlang‘ich tarkibda maydonga tushdi va o‘zini yana bir bor ko‘rsata oldi.
Uchrashuvning 19-daqiqasida Eldor Shomurodov jamoadoshidan kelgan pasni golga aylantirdi va jamoasini hisobda oldinga olib chiqdi. Ammo tanaffus oldidan raqiblar javob to‘pini kiritib, o‘yinga intriga qaytarishdi.
Ikkinchi bo‘limda har ikki jamoa hujumkor o‘yin ko‘rsatdi va yana bittadan gol urdi. Natijada uchrashuv 2:2 hisobida yakunlandi.
Bu natija tomoshabinlar uchun qiziqarli bo‘lsa-da, murabbiylar uchun ancha tashvishli bo‘ldi. Shomurodovning ushbu goli uni to‘purarlar poygasida yana birinchi o‘ringa olib chiqdi.
Uning asosiy raqibi, "Antalyaspor" futbolchisi Pol Onuachu ham 20-turda gol urib, bosimni oshirgan edi. Hozirda Shomurodov 14 ta gol bilan peshqadamlik qilmoqda.
Shu bilan birga, "Fenerbahche" futbolchisi Taliska ham 11 ta gol bilan poygada qatnashmoqda. Statistik ma’lumotlarga ko‘ra, Eldor Shomurodov Turkiya Superligasida deyarli barcha jamoalarga gol urib ulgurgan.
U "Rizespor" darvozasiga ham ikkinchi davrada gol kiritib, o‘z natijalarini yaxshiladi. Shu bilan birga, "Fenerbahche" va "Kayserispor" kabi jamoalarga qarshi o‘yinlarda ham muvaffaqiyatli o‘ynash maqsad qilib qo‘yilgan.
"Istanbul Bashakshehir" jamoasi 8-fevral kuni "Eyupspor"ga qarshi navbatdagi o‘yinini o‘tkazadi. To‘purarlik poygasida esa nafaqat gollar, balki futbolchilarning psixologik barqarorligi ham muhim o‘rin tutadi.
Eldor Shomurodov hozircha bu bosimni muvaffaqiyatli yengib, o‘zini eng yaxshi hujumchilardan biri sifatida namoyish etmoqda. Ma’lumotlar one.uz manbasidan olindi.

Гол Шомуродова принес ничью "Башакшехиру"
В 20-м туре Суперлиги Турции борьба за чемпионство, путёвки в еврокубки и гонка бомбардиров стали ещё более напряжёнными. Об этом сообщает Zamin.uz.
В этом туре команда «Истанбул Башакшехир», в которой играют лидеры национальной сборной Узбекистана Элдор Шомуродов и Аббосбек Файзуллаев, принимала на своём поле «Ризеспор». В матче Шомуродов вышел в стартовом составе и вновь проявил себя.
На 19-й минуте встречи Элдор Шомуродов превратил пас от партнёра в гол и вывел свою команду вперёд в счёте. Однако перед перерывом соперники забили ответный мяч, вернув интригу в игру.
Во втором тайме обе команды играли атакующе и забили ещё по одному голу. В итоге матч завершился со счётом 2:2.
Хотя этот результат был интересен для зрителей, для тренеров он стал поводом для беспокойства. Гол Шомуродова вывел его вновь на первое место в гонке бомбардиров.
Его главный соперник, игрок «Антальяспора» Пол Онуачу, также забил в 20-м туре, усилив давление. Сейчас Шомуродов лидирует с 14 голами.
Кроме того, игрок «Фенербахче» Талиска также участвует в гонке с 11 голами. Согласно статистике, Элдор Шомуродов забивал почти всем командам Суперлиги Турции.
Он также забил во втором круге в ворота «Ризеспора», улучшив свои показатели. Кроме того, поставлена цель успешно выступить в матчах против таких команд, как «Фенербахче» и «Кайсериспор».
Команда «Истанбул Башакшехир» проведёт следующий матч 8 февраля против «Эйюпспора». В гонке бомбардиров важны не только голы, но и психологическая устойчивость игроков.
Пока что Элдор Шомуродов успешно справляется с этим давлением и демонстрирует себя как одного из лучших нападающих. Информация взята с источника one.uz.