Bu haqda The Athletic va euro-football.ru xabar beradi. Yangi tartibga ko‘ra, agar futbolchi Argentina klubi bilan professional shartnoma imzolamasdan turib xorijga transfer qilinsa, u milliy terma jamoaga chaqirilmaydi.
Ushbu qoidaning asosiy maqsadi yosh futbolchilarni erta transferlardan himoya qilish va ularning avvalo mahalliy futbol tizimida rivojlanishini ta’minlashdir. Argentinada amalda bo‘lgan "patria potestad" qonuniga ko‘ra, ota-onalar o‘z farzandlarini xorijiy klublarga kompensatsiyasiz o‘tkazish huquqiga ega.
Biroq yangi qoida orqali terma jamoada o‘ynash imkoniyatidan mahrum bo‘lish xavfi yosh futbolchilarni va ularning oilalarini bunday qarorlardan qaytarishga xizmat qiladi. Ma’lum qilinishicha, agar ushbu qoida ilgari kuchga kirganida, Lionel Messi, Emiliano Martines kabi futbolchilar va boshqa hozirgi yulduzlar chet el terma jamoasini tanlashga majbur bo‘lishi mumkin edi.
Shu sababli, bu qoida Argentinaning futbol sohasidagi iqtidorlarni saqlab qolishga qaratilgan muhim qadam hisoblanadi.

В Аргентине введено правило против преждевременного ухода молодых футболистов
Ассоциация футбола Аргентины ввела новое правило, чтобы предотвратить ранний уход молодых футболистов из местных клубов за границу. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщают The Athletic и euro-football.ru. Согласно новому правилу, если футболист будет переведен за границу без подписания профессионального контракта с аргентинским клубом, он не будет вызван в национальную сборную.
Основная цель этого правила — защитить молодых футболистов от ранних трансферов и обеспечить их развитие в первую очередь в местной футбольной системе. Согласно действующему в Аргентине закону "patria potestad", родители имеют право передавать своих детей в иностранные клубы без компенсации.
Однако новое правило, лишая возможности играть за сборную, служит сдерживающим фактором для молодых футболистов и их семей от принятия таких решений. Сообщается, что если бы это правило действовало раньше, такие футболисты, как Лионель Месси, Эмилиано Мартинес и другие нынешние звезды, могли бы быть вынуждены выбирать сборные других стран.