Tochilin: Rossiya sportiga cheklovlarni bekor qilish zarur
Futbol mutaxassisi Aleksandr Tochilin yaqinda «Yevro-Futbol.ru»ga bergan intervyusida FIFA prezidenti Janni Infantinoning Rossiyaga qo‘yilgan cheklovlar bo‘yicha fikrlari va Xalqaro Olimpiya Qo‘mitasi (MOQ) tomonidan Rossiya sportiga nisbatan sanksiyalarni bekor qilish ehtimoli haqida o‘z munosabatini bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mazkur intervyu mazmuni haqida euro-football.ru xabar berdi. Tochilinning so‘zlariga ko‘ra, Milanda o‘tgan MOQ yig‘ilishida Rossiyaga oid cheklovlarni bekor qilish masalasi muhokama qilingani va prinsipial qaror qabul qilingani haqida xabarlar tarqalgan.
U bu kabi qarorning amalga oshishiga umid bildirdi. Uning ta’kidlashicha, Rossiyaning xalqaro sport maydonlaridan cheklanishi uzoq vaqt davomida muhokama qilinib kelmoqda va bu masalani hal etish uchun siyosiy-ijtimoiy yondashuv zarur bo‘ladi.
Ekspertning fikricha, yirik musobaqalar Rossiyasiz ham davom etishi mumkin, ammo raqobat va intriga pasayadi. Tochilin Janni Infantinoning Rossiyaga nisbatan sanksiyalarni yumshatish kerakligi haqidagi bayonotini tabiiy tendensiya sifatida baholadi.
Uning fikricha, Rossiyaga nisbatan ikki xil standartlar va xolis bo‘lmagan yondashuvlar mavjud. Shuningdek, u sportning siyosatdan xoli bo‘lishi kerakligi haqidagi prinsiplarga zid ravishda qabul qilingan qarorlarni tanqid qildi.
MOQ tomonidan qabul qilinishi mumkin bo‘lgan qarorlarning FIFA va UEFAga ham ta’sir ko‘rsatishi ehtimoli yuqori ekanini ta’kidlagan Tochilin, bu kabi yondashuv boshqa xalqaro tashkilotlar uchun ham o‘rnak bo‘lishi mumkinligini aytdi. U shuningdek, siyosiy sabablar tufayli jamoalarni musobaqalardan chetlatishni qonuniy jihatdan taqiqlash zarurligini qayd etdi.
Tochilin Rossiyaning xalqaro turnirlarga to‘liq qaytishi masalasi FIFA tomonidan yaqin kelajakda ko‘rib chiqilishi mumkinligini ham e’tirof etdi. Biroq u ayrim raqiblar Rossiya jamoalariga qarshi o‘ynashdan bosh tortishi mumkinligini tan oldi.
Bunday holatlarda qoidabuzarliklarga nisbatan qat’iy choralar ko‘rilishi lozimligini ta’kidladi. Shu bilan birga, u texnik mag‘lubiyatlar boshqa jamoalarga ogohlantiruvchi signal bo‘lishini va bunday harakatlarning oxir-oqibat o‘zlariga zarar yetkazishini qo‘shimcha qildi.

Tochilin: Необходимо отменить ограничения для российского спорта
Футбольный эксперт Александр Точилин в недавнем интервью для «Евро-Футбол.ru» высказал своё мнение о позиции президента ФИФА Джанни Инфантино по ограничениям, наложенным на Россию, а также о вероятности снятия санкций с российского спорта со стороны Международного олимпийского комитета (МОК). Об этом сообщает Zamin.uz.
О содержании данного интервью сообщил euro-football.ru. По словам Точилина, на прошедшем в Милане заседании МОК обсуждался вопрос снятия ограничений с России, и были приняты принципиальные решения.
Он выразил надежду на реализацию подобных решений. По его мнению, ограничение России на международных спортивных аренах обсуждается уже долгое время, и для решения этого вопроса необходим политико-социальный подход.
Эксперт считает, что крупные соревнования могут продолжаться и без России, однако конкуренция и интрига снизятся. Точилин оценил заявление Джанни Инфантино о необходимости смягчения санкций в отношении России как естественную тенденцию.
По его мнению, в отношении России существуют двойные стандарты и необъективный подход. Также он критиковал решения, принятые вопреки принципам отделения спорта от политики.
Точилин подчеркнул, что решения, которые может принять МОК, вероятно, окажут влияние и на ФИФА, и на УЕФА, и такой подход может стать примером для других международных организаций. Он также отметил необходимость юридического запрета на отстранение команд от соревнований по политическим причинам.
Точилин признал, что вопрос полного возвращения России на международные турниры может быть рассмотрен ФИФА в ближайшем будущем. Однако он отметил, что некоторые соперники могут отказаться играть с российскими командами.
В таких случаях он подчеркнул необходимость строгих мер против нарушителей. При этом он добавил, что технические поражения должны служить предупреждающим сигналом для других команд, и такие действия в конечном итоге навредят самим нарушителям.